2014 Hac Kura Sonucları listesi öğren

2014 Hac Kura Sonucları listesi öğren

Diyanet İşleri Başkanlığı hac organizasyonuyla kutsal topraklara gidecek olan hacı adayları için kura çekimi yapıldı. Kuraya 2007 yılından itibaren sürekli kayıt yenileyen 125 bin 282 kişi katıldı. Geçtiğimiz yıl uygulanan kota indirimi nedeniyle gönüllü ve kura sonucu kalan 11 bin 973 hacı adayı bu yıl doğrudan hacca gidecek. 2014 yılı Hac kuraları çekildi - Hac kura sonuçları sorgulama adresi (Diyanet), Hac Kuraları Sonuçlarını Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ! İşte detaylar...

2014 Hac Kura Sonucları listesi öğren

2014 Yılı Hac Kurası Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Konferans Salonunda basına ve kamuoyuna açık olarak bilgisayar ortamında çekildi. Kura sonuçları bugün saat 20:00'dan itibaren Diyanet İşleri Başkanlığı'nın web sitesinden duyurulacak.

2014 Hac kura sonuçları ve sorgulama sistemi - diyanet.gov.tr haberi, Kura sonuçları Hac'a gidecek olan Hacı adaylarının aşağı kısımdan verdiğimiz linke tıklayarak sorgulamalarını yapabilirler.

Hac Kura Sonuçları 2014 Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!

2014 Hac Kura Sonuçları Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi;

Geçtiğimiz yıl uygulanan kota indirimi nedeniyle gönüllü ve kura sonucu kalan 11 bin 726 hacı adayı bu yıl doğrudan hacca gidecek. Bu sene 55 bin 540 kişinin gitmesi planlanan hac organizasyonunda, bu sayının 11 bin 726"sını geçen seneden kalanlar oluştururken, 43 bin 814 kişi ise Perşembe günü çekilecek kura ile belirlenecek. Kesin rakamlar ise kayıtların yapılmasının ardından ortaya çıkacak.
 
Kura çekimi sonrası kesin kayıtlar 24 Mart-4 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Kesin kayıt hakkını kazanan hacı adaylarından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunu tercih edenler kayıtlarını il müftülüklerinden yaptıracak. Kesin kayıtla ilgili bilgiler Diyanet İşleri Başkalığının resmi web sayfasından da yayımlanacak. Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanıp belirlenen sürede kayıt yaptırmayanlara tekrar kayıt hakkı tanınmayacak.
 
Gazi ve Şehit yakınlarına kontenjan…
 
Gazi ve şehit yakınlarına yönelik de 600 kişilik kontenjan bulunuyor. Sistemde 2007'den itibaren kayıtlı olan ve 2013'e kadar aralıksız kayıt yenileten gazi ve şehit yakınları kesin gidecek. Kontenjan dolmadığı takdirde ise kalanlar sistemden kurayla belirlenecek

KESİN KAYIT TARİHLERİ
Kura çekimi sonrası kesin kayıtlar 24 Mart-4 Nisan'da yapılacak. Kesin kayıt hakkını kazanan hacı adaylarından Diyanet İşleri Başkanlığı organizasyonunu tercih edenler kayıtlarını il müftülüklerinden yaptıracak. Kesin kayıtla ilgili bilgiler Diyanet İşleri Başkalığının internet sitesinden de yayımlanacak. Kesin kayıt yaptırmaya hak kazanıp belirlenen sürede kayıt yaptırmayanlara tekrar kayıt hakkı tanınmayacak.

KİMLER HAC YAPABİLİR?
Dinen sağlığı yerinde olan her müslümanın eğer parası bu görevi yerine getirmeye yetiyorsa hacca gitmesi gerekir. Arabistana gitmek için kuraya katılmanız gerek. Çünkü hac zamanında arabistana çok fazla turist gidiyor ve ülke belli bir sayı kadar kişiyi ağırlayabilecek kapasiteye sahip. Bu nedenle hac ziyaretçilerine kota uygulanıyor. Bu kotaya dahil olmanız içinse kuraya katılma şartınız var. Kuraya katılarak hacca gitme şansı elde edebilirsiniz. Çekilişe eşiyle birlikte katılanların çoğu zaman eşine çıkıp da kendisine çıkmaması durumunda diyanet işleri başkanlığının özel uygulaması yok. Bu nedenle hem eşine hem kendisine çıkanlar gerçekten şanslı olarak kabul edilebilinir. Kadınlar tek başına gidemiyor, ailelerinden bir erkeğin onlara eşlik etmesi gerekiyor. Erkekler tek başına hacca gidebilir. Müslüman kadınlar bu nedenle hacca gitmek için erkek kardeşleri, erkek çocukları ya da eşleri ile birlikte hacca yazılmalıdır.

Hac Kura Sonuçları 2014 Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!

2014 Hac Kura Sonuçları Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!

Pirsus Haber -   [1143923]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güncel Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

Son Eklenenler