2013-2014 Adli Yılı Açılış Resepsiyonu

2013-2014 Adli Yılı Açılış Resepsiyonu

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Bütün ülkelerin liderleri G-20 zirvesinde olacak ve BM Güvenlik Konseyi’nde Esed rejimini en çok koruyan ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Orada bütün bu ülkelerin ortak bir yaklaşımıyla, Sayın Putin’in de ikna edileceği bir ara formül üzerinde uzlaşı opsiyonuna yönelineceğini düşüyorum” dedi.

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, “Bütün ülkelerin liderleri G-20 zirvesinde olacak ve BM Güvenlik Konseyi’nde Esed rejimini en çok koruyan ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Orada bütün bu ülkelerin ortak bir yaklaşımıyla, Sayın Putin’in de ikna edileceği bir ara formül üzerinde uzlaşı opsiyonuna yönelineceğini düşüyorum” dedi.

2013-2014 Adli Yılı açılış resepsiyonuna katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye’ye olası müdahaleyle ilgili yaptığı açıklamaları değerlendiren Bağış, “Sayın Obama stratejik bir hamle yaptı. G-20 Zirvesi öncesi hem kendi ülkesinin içerisindeki Cumhuriyetçi Meclis çoğunluğunu, hem müttefiklerini, hem G-20’deki liderleri, hem de Suriye’deki eli kanlı diktatörü pozisyonlarını bir kez daha gözden geçirmeye yönlendirecek bir hamle yaptı. Ben Suriye ilgili kararın Saint Petersburg de netleşeceğini öngörüyorum” dedi.

Fransa’nın Suriye konusundaki tutumun da sorulması üzerine Bağış, “Bütün ülkelerin liderleri G-20 zirvesinde olacak ve BM Güvenlik Konseyi’nde Esed rejimini en çok koruyan ülkenin ev sahipliğinde gerçekleşecek. Orada bütün bu ülkelerin ortak bir yaklaşımıyla, Sayın Putin de ikna edileceği bir ara formül üzerinde uzlaşı opsiyonuna yönelineceğini düşüyorum. Çünkü böyle bir şey olmazsa ABD Kongresi’nden Sayın Obama’nın istediği karar çıkar. ABD Kongresi en siyasi ayrışımların yoğun olduğu dönemlerde bile başkanın uluslararası kamuoyuna karşı arkasında kenetlenmiştir. ABD’nin siyaset geleneği hele bütün partilerin ortak kırmızı çizgisi olan kimyasal silah kullanımı ve bebek katline kadar ilerleyen saldırılar karşısında tepkisiz kalmamayı gerektirir” dedi.

Bakanlar Kurulu Toplantısı’nın ardından Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın yaptığı “Görünen o ki ABD bu işi tek başına yapacak herhalde” açıklamalarının hatırlatılması üzerine Bağış, “Benim Bülent Beyin açıklamalarını dinleme şansım olmadı. Dinlemediğin bir şey üzerine yorum yapmak istemiyorum” diye konuştu.

Bütün liderlerin açıklamalarına bakıldığında bütün opsiyonların masada olduğunun söylendiğini ifade eden Bağış, gazetecilerin Suriye’ye yönelik ısrarlı soruları üzenine, “Birazda AB Bakanlığı ile ilgili sorular sorun” dedi.
İHA -   [888111]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Siyaset Haberleri

 • Tunceli Alevilerinden 'Boğaz Köprüsü'nün adı Şah İsmail olsun' talebi

  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Tunceli'de ziyaret ettiği cemevinin dedesi Ali Ekber Yurt, 12 maddelik bir talep listesi sunduklarını söyledi. Yurt, bu talepler arasında Boğaz Köprüsü'nün isminin Şah İsmail olması talebi de olduğunu söyledi. Yurt, Eğer

  23.11.2014 19:06
 • Davutoğlu'ndan Tuncelilere müjde

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Tuncelilere bazı müjdeler vererek, Dersim'de eski kışla müzeye dönüştürülecek ve adı da 'Dersim Müzesi' olacak. Üniversitenin adı 'Munzur Üniversitesi' olacak. dedi.

  23.11.2014 18:36
 • Davutoğlu'ndan Alevilere: Devlet yeni bir üslup benimseyecek

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yapmamız gereken şey yeni bir üslup. Devlet yeni bir üslup benimseyecektir. Bu bizim size taahhütümüzdür. Eski üslup terk edilecek. Dayatmacı, baskıcı üsluba artık siyasetimizde yer olmayacak. Ama sizden ricamız şu;

  23.11.2014 18:30
 • Davutoğlu: Dersim biziz, biz Dersim'iz

  Başbakan Ahmet Davutoğlu, Dersim biziz biz Dersim'iz. dedi.

  23.11.2014 18:24

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Abdullah Öcalan'ın istediği 5 isim belli olduAbdullah Öcalan'ın istediği 5 isimÇözüm sürecinde İmralıda oluşturulması hedeflenen sekretaryada yer alması planlanan 5 PKKlı mahkûmdan 2sinin ismi ortaya çıktı.
 • Kemal Kılıçdaroğlu: MİT adı gibi Milli olmalıKemal Kılıçdaroğlu: MİT adı gibiCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) adındaki gibi 'Milli' olmasını ve devlete hizmet
 • Irak, Davutoğlu'ndan eski cumhurbaşkanı yardımcısını istediIrak, Davutoğlu'ndan eskiLondra merkezli Şark El Awsat gazetesinin haberine göre Irak, Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan Türkiye'de yakalanan Irak eski Cumhurbaşkanı
 • Bordo Bereliler Zaho"da peşmergeyi eğitiyorBordo Bereliler Zahoda peşmergeyiTürkiye, IŞİD tehdidi altındaki Kuzey Irak'ta peşmergeyi eğitiyor. Zaho'ya giden Özel Kuvvetler mensubu Bordo Berelilerin askeri
 • Eski Mit'çi Mehmet Eymür'den olay yaratacak açıklamalarEski Mit'çi Mehmet Eymür'den olayÖcalan'a operasyonu ile isim yapan eski MİT'çi Mehmet Eymür, cemaat ve Öcalan hakkında bomba açıklamalar yaparken 'Öcalan'ı serbest

Son Eklenenler