2013 YGS-LYS Tercih Yazılımı - Üniversite Tercihleri

2013 YGS-LYS Tercih Yazılımı - Üniversite Tercihleri

ÖSYM, adaylara ön bilgi vermek amacıyla üniversite tercih kılavuzunu internet sitesinde yayınladı. LYS puanlarının ve yerleştirme sonuçlarının açıklanması konusunda bir tarih vermeyen ÖSYM"nin yayınladığı kılavuza göre, herhangi bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar 2-6 Eylül arasında kayıt yaptırabilecek? 2013 Yılı Üniversite Tercihleri Ne Zaman Başlayacak? 2013 Yılı Üniversite Tercihleri Ne Zaman Başlar? İşte detaylar..

2013 YGS-LYS Tercih Yazılımı - Üniversite Tercihleri

Merhabalar,

Ygs"den sonra bir çok öğrenci bu sorunun cevabını çok merak ediyor:

YGS tercihleri ne zaman? Bizde bu soruya cevap bulabilmek için ufak bir aratştırma yaptık ve sizlere Ygs tercihlerinin ne zaman yapılacağını açıklıyoruz.

ÖSYM, adaylara ön bilgi vermek amacıyla üniversite tercih kılavuzunu internet sitesinde yayınladı. Buna göre tercihler 15-25 Temmuz arasında yapılacak.

LYS puanlarının ve yerleştirme sonuçlarının açıklanması konusunda bir tarih vermeyen ÖSYM"nin yayınladığı kılavuza göre, herhangi bir yükseköğretim programına yerleşen adaylar 2-6 Eylül arasında kayıt yaptırabilecek.
 
ÖSYM, 15-16 ve 22-23 Haziran tarihlerinde 5 oturumda tamamlanan Lisans Yerleştirme Sınavarı"nın (LYS) ardından 2013-ÖSYS tercih kılavuzunu da yayınladı. Adaylara ön bilgi vermek amacıyla yayınlandığı belirtilen kılavuza göre, üniversite tercihleri 15-25 Temmuz arasında alınacak. Adaylar, tercih hizmet ücreti olarak 3 TL ödeyecek. İnternet üzerinden yapılacak işlemler için 2 TL ödenerek yeni şifre bedeli ödeyecekler.

LYS puanlarının açıklanacağı tarihin belirtilmediği kılavuza göre, 2013-YGS"ye girip 140 veya daha fazla puan alanlar tercih yapabilecek. Ancak tercih formunu doldurmadan önce, 15-25 Temmuz arasında ÖSYM"nin internet sitesinde yayımlanacak olan tercih kılavuzunu dikkatlice incelemeleri gerekiyor. Tercih başvruları hem başvuru merkezleri hem de internet üzerinden yapılabilecek.

Tercih yapabilmek için ilgili YGS ve LYS türlerinden belirtilen baraj puanının aşılması gerekiyor. Meslek yüksekokulu ön lisans programlarını, açık öğretim ön lisans programlarını ve özel yetenek gerektiren lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili YGS puan türünde en az 140 almak gerekiyor.
 
Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen lisans programları ile teknoloji, sanat ve tasarım, turizm fakülteleri lisans programlarının kontenjanlarını tercih edebilmek için ilgili YGS ve LYS puan türünde en az 180 almak gerekiyor. Yerleştirmede meslek lisesi çıkışlı adaylara ek puan verilen programlar dışındaki lisans programlarını tercih edebilmek için ise ilgili LYS puan türünde en az 180 puan alma şartı bulunuyor.
 
Yerleştirme sonuçlarının açıklanmasından sonra yeni üniversiteliler 2-6 Eylül tarihleri arasında kazandıkları üniversite ve bölüme kayıt yaptırabilecekler.
 
Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM"ye bildirilecek. Yükseköğretim programlarının 2013-ÖSYS sonuçlarına göre (sınavsız geçiş dahil) yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ve varsa yeni açılan yükseköğretim programlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak Ek Yerleştirme yapılacak.
 
Adaylar yükseköğretim programlarına nasıl yerleştirilecek?
 
2013-YGS"ye ve LYS"lere giren adaylar, 2013-2014 öğretim yılı için lisans ve ön lisans programlarına YGS ve varsa LYS yerleştirme puanları, okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecekler.
 
Sınavsız geçiş hakkı bulunanların yerleştirilmesi yapıldıktan sonra programların boş kalan kontenjanlarına genel lise mezunları ile kendi alanları dışındaki programları tercih etmiş olan meslek lisesi mezunlarının yerleştirilmeleri yapılacak. Bu yerleştirmelerde adayların yükseköğretim programının puan türündeki yerleştirme puanları göz önünde tutulacak. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olanlar, kendi alanlarıyla ilgili ön lisans programlarına sınavsız olarak okumak istedikleri yükseköğretim programları ile ilgili tercihleri, sınavsız geçiş ile ilgili öncelikler, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP), yükseköğretim programlarının kontenjanları ve koşulları göz önünde tutularak yerleştirilecekler.
 
Yerleştirme puanları hesaplanırken tüm adayların OBP"leri 0,12 katsayısıyla çarpılacak. Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olanların OBP"leri, alanlarında bir yükseköğretim programına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına eklenecek. OBP"lerin yerleştirme puanlarına katkısı, adayların bir önceki yılda bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olup olmamalarına göre farklı olacak. 2012-YGS/LYS sonucuna göre, kontenjansız açıköğretim programları hariç bir yükseköğretim programına merkezi yerleştirmeyle (Ek Yerleştirme dâhil) veya özel yetenek sınavıyla kayıt hakkı kazanmış adaylar, kayıt yaptırmamış veya kayıtlarını sildirmiş olsalar bile, 2013-YGS/LYS"lere girdikleri takdirde OBP"leri 0,06 ve kendi alanında ek puanlı bir programa yerleştirilirken ayrıca 0,03 katsayısıyla çarpılacak. 2012-ÖSYS"de sınavsız geçiş ile bir yükseköğretim programına yerleştirilen adayların 2013-ÖSYS"de OBP"lerine uygulanacak katsayılarda herhangi bir değişiklik yapılmayacak.

Ayrıca;Geçtiğimiz hafta sonu son bulan ve üniversiteye giriş için son sınav olan Lisans Yerleştirme Sınavları'nın (LYS) bitiminin hemen ardından ÖSYM resmi internet sayfasından 2013 yılı üniversite tercih kılavuzlarını yayımladı.
 
Ösym'nin yayımladığı 2013 üniversite tercih kılavuzu 2 temmuz tarihine kadar yayımlanacak.
 
Sınava giren üniversite adayları sınav sonuçları açıklandıktan  sonra 15-25 temmuz tarihleri arasında üniversite tercihlerini yapıp ÖSYM'ye gönderecekler.

YGS LYS Nedir?

YGS ve LYS Hakkında Merak Edilenler;

1. YGS nedir?


YGS yüksek öğretime geçiş sınavıdır. Üniversiteye geçişte ikinci aşama sınavı LYS "ye girmeye barajı aşarak hak kazandırır ve LYS puanının %40"ını oluşturur. YGS ile girilebilecek 4 yıllık ve 2 yıllık bölümler vardır.     

2.YGS puanı ile hangi bölümler tercih edilebilecektir?

Şu an elinizdeki YGS sonuç belgesi ile tercih yapılmayacaktır. Çünkü sınav süreci LYS"den sonra tam anlamıyla tamamlanmış olacaktır. Üniversite tercihleri Temmuz ayının 2. haftasından sonra yapılacaktır.

3. YGS puanlarına AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) eklenmiş midir?

YGS sonuçlarında verilen puanlar, yalnızca sınavdaki başarınız baz alınarak verilmiş ham puanlardır. YGS, eğitim öğretimin halen devam ettiği bir dönemde uygulandığı için, şu anda 12. sınıfta okuyan adayların diploma puanları ÖSYM"ye bildirilmiş değildir. Eğitim öğretim dönemi bittiğinde her okul mezun olan adayların diploma puanını ÖSYM"ye bildirecektir. Dolayısıyla şu anda YGS"de bildirilen puanlar ham puanlardır.

4. Diploma puanları okullar kapandıktan sonra gönderileceği için YGS puanları yeniden mi hesaplanacaktır?

Okulların gönderdiği diploma puanları AOBP"ye dönüştürülecek ve her adayın YGS puanına eklenecektir. Böylece YGS puanları da yeniden hesaplanmış olacaktır.

5. Mezun durumda olan ve geçmiş senelerde AOBP"leri belirlenmiş olan adaylar için ne yapılacaktır?

Yeni sınav sisteminde AOBP"nin çarpılacağı katsayılar değişmiştir. Bu nedenle geçmiş senelerde AOBP"si belli olan adayların puanları yeniden hesaplanacaktır.  

6. Meslek liselerinde okuyan ve yalnızca YGS"ye girecek adaylar için durum ne olacaktır?

Meslek liseli adaylar için de durum yukarıda anlatıldığı gibi olacaktır. Bu adaylar LYS" ye girmeyecek olsa bile Temmuz ayını bekleyecekler ve AOBP"leri eklenmiş sınav sonuçları ile tercih yapacaklardır.

7. Sayısal alan çıkışlı bir aday, YGS 1 ve YGS 2 den barajı geçememiş ancak; YGS 3, 4 ve YGS 5, 6"dan barajı geçmiştir. Bu aday LYS" ye girebilecek midir? Girecekse hangi LYS"lere girecektir?

Aday, hangi puan türünden 180 baraj puanını geçmiş olursa olsun, istediği LYS" ye girme hakkına sahip olur. Kendi alanından barajı geçememiş bir aday, “LYS" de kendi alanındaki testlere giremez” gibi bir dedikodu, sınav sonuçları açıklandığı andan itibaren kamuoyuna yayılmıştır. Oysa sınav sistemi, adayın kendi alanındaki başarısını değil YGS testlerindeki başarısını LYS" ye eklemektedir. Aday, hangi YGS puanından 180 geçerse geçsin istediği LYS" ye girebilecektir.

8. YGS"den alınan puanların %40"ı LYS" ye nasıl eklenecektir?

YGS"den alınan puanın %40"ı doğrudan LYS" ye eklenmeyecektir. Örneğin; YGS 1"den 400 puan alan bir aday olsun. Bu adayın YGS puanının %40"ı 160 yapar. Ancak bu hesaplama yanlıştır. Doğru hesaplama şu şekilde yapılacaktır: 400 puan alan bu adayın her test düzeyindeki başarısı ayrı ayrı hesaplanacak ve LYS puanlarına eklenecektir. Örneğin MF 1 puanının hesabı için YGS"de yaptığı Türkçe netlerinden kaç puan elde ettiği hesaplanacak ve ortaya çıkan sayının %11"i eklenecektir. LYS testlerinde bulunan puan türlerinin tamamı bu şekilde hesaplanacaktır. LYS" deki her puan türü için YGS testlerinin katkısı farklıdır.

9. YGS sonuçlarındaki başarı sırası ve puanlar, sınav başarısı ile ilgili ne kadar fikir verir?

Aday yalnızca YGS puan türleri ile tercih yapmayı planlıyorsa elindeki sonuçlar ortalama bir değerlendirme yapmasına izin verecektir. Çünkü adayın puanına okul diploma puanı henüz eklenmemiştir. Yapılabilecek olan yalnızca şu olacaktır: Aday, YGS puanının üzerine tahminen bir AOBP eklemesi yapacak ve başarı sırasını da bu oranda yükseltecektir. Ancak yine de AOBP eklemesinden sonra doğru bir başarı sırası tahmini yapmak zor olacaktır.

YGS puanları ile tercih yapacak adayların bilmesi gereken bir diğer noktada 2010 yılı üniversite kontenjanlarıdır. YGS puanları ile öğrenci alacak programların kontenjanı henüz bilinmemektedir. Bu nedenle yapılacak tahminler güvenilir olmayacaktır.

Aday LYS"den alacağı puanlarla tercih yapmayı planlıyorsa YGS puanları derinlikli bir fikir vermeyecektir. Çünkü LYS" ye girecek aday sayısı, LYS test türlerinin hepsine ya da bir kısmına girecek aday sayısı ve bu adayların LYS başarısı gibi çok önemli ayrıntılar henüz netleşmemiştir.

Pirsus Haber -   [804136]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Eğitim Haberleri

 • Karneler ne zaman alınacak? Yarıyıl tatili ne zaman? 215-2016Karneler ne zaman alınacak? Yarıyıl tatili ne zaman? 215-2016

  Karne almak için yarıyıl tatilini bekleyen öğrenciler merak içinde... Birinci dönem yakında bitiyor. Karneler ne zaman alınacak? 2016 karnelerin alınacağı tarih belli oldu. 2015-2016 yarı yıl tatili ne zaman? MEB

  14.01.2016 10:25
 • Okullara cuma namazı tatili işte düzenlemeOkullara cuma namazı tatili işte düzenleme

  Okullara cuma namazı tatili geliyor. Başbakanlık'ın cuma namazı saatine göre mesai düzenlemesi eğitim kurumlarında da uygulanacak. MEB okullara cuma namazı saati mesai düzenlemesi için yazı gönderdi.

  14.01.2016 10:01
 • YGS Başvuru Formu Nasıl doldurulur? 2016YGS Başvuru Formu Nasıl doldurulur? 2016

  2016 YGS başvuru formu nereden alınacak? YGS 2016 başvuru formu nasıl doldurulur, başvuru formunu doldurken nelere dikkat etmek gerekir? YGS Başvuru Formu (2016) – Nasıl doldurulur, Nereden alınacak, ÖSYM Başvuru

  13.01.2016 11:19
 • Düğmeye basıldı! 582 bin öğretmene incelemeDüğmeye basıldı! 582 bin öğretmene inceleme

  Sahte diplomalı 60 öğretmenin tespit edilmesinden sonra devlet okullarında görev yapan 830 bine yakın öğretmenin yüzde 70'i mercek altına alındı.

  13.01.2016 10:11

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

Son Eklenenler