Giresun Kurban Bayramı Namazı Saati 2015

Giresun Kurban Bayramı Namazı Saati 2015

Diyanet İşleri Başkanlığı 24 Eylül 2015 Perşembe günü idrak edeceğimiz Kurban Bayramı Namaz Saatleri açıklandı. 2015 Giresun Kurban Bayramı Namazı Saati kaçta? İşte İl İl Kurban bayramı namaz vakitleri ile Bayram hakkında tüm detaylar...

Giresun Kurban Bayramı Namazı Saati 2015

Diyanet İşleri Başkanlığı 2015 Kurban Bayramı Namazı Saatleri Açıkladı. Kurban Bayramı Namazı Nasıl Kılınır? İşte Kurban Bayramı Namaz Vakitleri ile Kurban Bayramı hakkında tüm ayrıntılar...

2015 Kurban Bayramı'nı 24 Eylül Perşembe günü idrak edeceğiz. Bu mübarek Bayram sabahı erkenden kalkmalı, yıkanıp temizlenmeli, en iyi ve temiz elbiseleri giyerek güzel kokular sürünmelidir. Peki Bayram namazı kaç rekattir ve nasıl kılınır?

Bayram namazı iki rek"attır. Cemaatle kılınır. Bayram namazlarında ezan okumak, ikamet getirmek yoktur. Bayram hutbesi sünnettir ve namazdan sonra okunur. Cuma hutbesi ise farzdır, namazdan önce okunur.

İl İl Kurban Bayramı Namazı Saati 2015 Listesi İçin Tıklayın!

En Güzel Kurban Bayramı Mesajları 2015 İçin Tıklayın!

Diğer namazlardan farklı olarak bayram namazlarının birinci rek"atında üç, ikinci rek"atında da üç kere olmak üzere fazladan altı tekbir alınır. Bunlara “Zevaid” tekbirleri denir.

Birinci Rekat:

Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yeralır ve “Niyet ettim Allah rızası için kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.
İmam “Allahü Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca, cemaat de “Allahü Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.
Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: İmam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahü Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde olduğu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.
İkinci Tekbir: İkinci defa “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide olduğu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahü Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.
Bundan sonra imam, gizlice “Eûzü Besmele”, açıktan fatiha ve bir sure okur. (Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

Rükü ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rekata) kalkılır ve eller bağlanır.

İkinci Rek"at:

İmam gizlice Besmele, açıktan da fatiha ve bir sûre okur. Sûre bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden (birinci rek"atta olduğu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükûa varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

Oturuşta, imam ve cemaat, Ettehıyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbenâ âtina… duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selâm verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

Pirsus Haber -   [937333]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güncel Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

Son Eklenenler