12.01.2013 Mevlid Kandil Mesajları Çok Kısa ve Anlamlı SMS

12.01.2013 Mevlid Kandil Mesajları Çok Kısa ve Anlamlı SMS

12 Ocak 2014 Pazar Günü Tarihi Mevlid Kandili Anlamı ve Önemi Programı.Mevlid,Doğum zamanı demektir.Peygamber Efendimizin Doğum Günü Mevlid Gecesi,Rebiul-evvel Ayının 11. ve 12.Günleri Arasındaki Olan Gecedir.En Güzel En Mevlid Kandili Facebook Sözleri Özel Mesajlarını sizler için hazırladık.En yeni mevlid kandili 2014 VE 2013 Mesajları.Mevlid Kandili Nedir Ve Ne Zaman Hangi Gün İdrak Edeceğiz? Sizde Sevdiklerinizi Kısa Kandil Mesajları ile Kutlayın.İşte Mevlit Kandili Okunacak Duası ve İbadeti

12.01.2013 Mevlid Kandil Mesajları Çok Kısa ve Anlamlı SMS

Yağmur yüklü bulutlar gibi gelen, eteğindeki hayır cevherlerini başımıza boşaltan ve bizlere mutluluk veren kandilin, büyüsüne kapılmanız dileğiyle.6 OCAK PAZARTESİ REBUL EVVEL az kaldı. REBİ-UL EVVEL Ayının 12 sinde Peygamber efendimizin doğum günü kutlanacak. Bu sene KUTLU DOĞUM 13 OCAK PAZARTESİ gününe rastladı. Hicrî Kamerî :12 REBÎ'UL-EVVEL 1435 Hicri Takvime göre Ramazan ve Kurban Bayramımız ve Kandil Gecelerimiz var. Her sene başka bir zamana gelir. Müslümanlar peygamberimizin doğum gününü Miladi Takvime göre kutlamazlar. Çünki bizzat peygamber efendimizi Mekkeden Medineye hicret günü, hicri takvimin birinci günü ve birinci yılıdır. Her sene Hicri Muharrem Ayının ilk günü ise, tüm dünya müslümanlarının yeni yılının ilk günü oluyor.. Bizim ülkemizde son senelerde yapılan miladi sene Nisan ayı 20. günü kutlamaları bidattır ve günahtır. Peygamberimizin yapmadığını yapmak olmaz. Yapılırsa, buna bidat denir. BUGÜN - MEVLİD KANDİLİ Dünyadaki bütün insanlara peygamber olarak gönderilen, peygamberlerin sonuncusu ve en üstünü Muhammed aleyhisselâm, 571 yılı Nisan ayının 20"sine rastlayan, Rebi"ul-evvel ayının 12. Pazartesi gecesi, sabaha karşı Mekke-i Mükerreme"de dünyaya gelmiştir. Her peygamberin ümmeti, kendi peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştır. Bugün de, Müslümanların bayramıdır. Neşe ve sevinç günüdür. Dünyadaki Müslümanlar tarafından, her sene, bu gece Mevlid kandili olarak kutlanmakta, her yerde Mevlid kasideleri okunarak Resûlullah hatırlanmaktadır. Mevlid, doğum zamanı demektir. Resûlullah efendimiz, mevlid gecelerinde Eshâb-ı kirâma ziyafet verir, dünyayı teşrifindeki ve çocukluk zamanındaki şeyleri anlatırdı. Hazret-i Ebû Bekir de, halîfe iken, Eshâb-ı kirâmı toplar, Resûlullah efendimizin dünyayı teşrifindeki olağanüstü hâlleri konuşurlardı. Bu gece, Resûlullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mûcizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Peygamber efendimizi öven çeşitli mevlid kasideleri vardır. Meşhur olan ve Türkiye"de sık sık okunan mevlid kasidesini Süleyman Çelebi, 15. asırda yazmıştır. Mevlid-i şerîf okumak, Resûlullahın dünyaya gelişini, mirâcını ve hayatını anlatmak, Onu hatırlamak, Onu övmek demektir. Mevlid Gecesi, Kadir Gecesi'nden sonra en kıymetli gecedir. Bu gece Peygamber “sallallahü aleyhi ve sellem” efendimiz doğduğu için sevinenler af olur. Hadîs-i şerîflerde buyuruldu ki: “Bir mümin beni ana babasından, çocuklarından ve herkesten daha çok sevmedikçe, onun imanı kâmil olmaz.” “Bir şeyi çok seven, elbette onu çok anar.” “Peygamberleri anmak, hatırlamak ibâdettir.” Bu gece, çalgı ve başka haram şeyler karıştırmadan, Allah rızası için mevlid cemiyeti yapmak, mevlid kasidesi okumak, salevât-ı şerîfe getirmek, tatlı şeyler yedirip içirmek, hayrat ve hasenat yapmak, böylece, bu gecenin şükrünü yerine getirmek müstehaptır.

Untitled_2_07012014

Mevlid Kandilinde Yapılacak ibadetler -Rebîulevvel ayı ve Velâdet kandili

Rebîulevvel ayı, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) âlemleri şereflendirdiği, nûrlu vücudunun dünyaya intikal ettiği mübârek aydır.

Bu ayın 12"nci gecesi, senenin ilk kandili olan Velâdet yani Mevlid kandilidir.

Bu ay içinde mümkün olduğu kadar Resûlüllah Efendimiz için çokça salât ü selâm (salât-ı nâriye, salât-ı münciye ve salât-ı fethiye gibi salavâtlar) okumalıdır.

Bu gecenin mânevî zenginliğinden bolca istifade edebilmek için bir Tesbih namazı kılmalı ve mümkünse bir de Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır.

KANDiL_DUASI_07012014
 

Mevlit Kandiline Bu geceye Mahsus İbadetler Şu Şekilde Sıralanmıştır :
Sadece mevlid kandilinde yapılması gereken özel ibadetler yoktur her kandil gecesinde yapılması gereken ibadetler aşağıda sıralanmıştır:

1. Kur"ân–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; uygun mekânlarda Kur"ân ziyafetleri verilmeli; Kelamullah"a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli.
2. Peygamber Efendimiz (sas)"e salât ü selâmlar getirilmeli; O"nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
3. Kaza, nafile namazlar kılınmalı; varsa o geceye ait nakledilen namazlar, onlar da ayrıca kılınabilir; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
4. Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah"ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
5. Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapılmalı; ve şimdinin ve geleceğin plân ve programı belirlenmeli.
6. Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.
7. Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
8. Mü"minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
9. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
10. Kişi kendine ve diğer Mü"min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.
11. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
12. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
13. O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.
14. Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli; va"z ü nasihat dinlenmeli; şiirler okunmalı; ilâhî ve ezgilerle gönüllerde ayrı bir dalgalanma oluşturmalı.
15. Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
16. Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli; hoşnutlukları alınmalı; ve manevî iklimlerinde vesilelikleriyle Hakk"a niyazda bulunulmalı.
17. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
18. Hayattaki manevî büyüklerimizin, üstadlarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.
19. Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.


Hz Muhammed (s,a,v) efendimiz, Mekke de Haşimioğlu mahallinde Rebiulevvel
ayının 12. günü, miladi olarak 20 Nisan 571 tarihinde dünyaya teşrif etmişlerdir. Onun  
Dünyaya gelişi, güneşin doğudan doğmasına benzer. Güneş doğduğu zaman karanlığın yerini aydınlık alıyor ise, Hz Muhammed"in doğması ile dünya, manevi karanlıktan aydınlığa kavuşmuştur. Hz Muhammed dünyaya geldiğinde Mekke"nin idaresi Abdülmüttalib"in elinde idi.Mekkede büyük bir sarsıntı meydana gelip Kabedeki putların parçalanarak yerlere savrulduğunu gören Abdülmüttalip, Amine validemizin evine gittiğinde torununun dünyaya geldiğini gördü..
 
Bu durum karşısında çok sevindi ve torununa Muhammed adını koydu.
Kabedeki putların parçalanmasına vesile olan sarsıntının torunun dünyaya gelişiyle yakından ilgisi olduğunun kanatına varmıştır. Muhammed ismi Kur"an-ı kerimde dört yerde geçmektedir.Muhammed. çok övülen anlamındadır. Abdülmüttalib yerdekiler ve göktekiler onu övsün diye Muhammed ismi koydum demiştir.
           
Hz Muhammed"in dünyaya gelişi esnasında bir takım mucizevî olaylar meyda
na gelmiştir. Beytullahın etrafındaki putların parçalanarak yerlere savrulmuştur. Kisranın sarayını sütunları çökmüş, Mecusilerin tapındığı ve bin yıldır yanmakta olan ateş bir anda sönmüştür.Seva gölünün suyu çekilerek kurumuştur.Bütün bu olaylar Hz Muhammed"in vasıtasıyla dünyadaki insanlık dışı hayatın değişeceğini, Hakkın bir gün mutlaka küfre galip geleceğini göstermekteydi. Öyle de oldu.      
            
Kur"an-ı Kerimde hateminnebiyyin diye zikredilen Hz Muhammed"in dünyaya gelişi, Allah"ın insanlığa bir lütfüdür. Çünkü onun doğduğu Mekkede halk tam bir karma kaşa içinde yaşıyordu. Kız çocukları diri diri gömülüyor.Kadın bir meta olarak kullanılıyor. Hiç bir hakkı yok. Zenginler fakirleri eziyor. Kuvvetli olanlar zayıfların hakkını elinden alıyordu..
İnsanların geleceğe güvenle bakmak gibi bir hakları bulunmuyordu. İşte bu olumsuz tablodan tüm insanlığın kurtulması için Allah, Hz Muhammed"i alemlere rahmet olsun diye göndermiştir.                
 
Babası Abdullah, oğlu dünyaya gelmeden önce ticaret için gittiği şamdan Mekke ye dönerken Medine"de vefat etmiştir. Babasından öksüz dünyaya gelen efendimiz Hz Muhammed"i Allah terbiye etmiştir. Hz Muhammed doğduğu zaman sütannesi Hz Halime dört yıl bakmıştır. Bu zaman içinde Halimenin evine bolluk ve bereket gelmiştir. Hz Muhammed  dört yaşında iken annesi Amine validemize teslim edilmiştir. Hz Âmine validemiz kocası Abdullah"ın kabrini ziyaret maksadıyla Medineye gitmişti. Ziyaretten sonra geri dönmek için yola çıktığında ebva denilen yerde Hakkın rahmetine kavuşmuştur. Bundan sonra bakımını önce dedisi Abdülmuttalip, daha sonra amcası Ebu Talip üslenmiştir. Ebu Talip efendimizin ticari hayata alışmasına ve Hz Hatice ile evlenmesine yardımcı olmuştur. Bu evlilikten efendimizin iki oğlu (Kasım, Abdullah) dört kızı (Zeynep, Rukiye, Ümmmü Gülsüm, Fatıma) dünyaya gelmişti. Hz Fatıma nın dışındakiler efendimizin sağlığında vefat etmişlerdi.                      
                   
Bu ayın 12 sini 13 üne (Pazarı, Pazartesi ye) bağlayan gece efendimizin dünyaya gelişinin 1443 inci seneyi devriyesidir. Çocuklarımıza efendimizin doğumunu anlatalım. Çocukları çok sevdiğini söyleyelim..Ümmeti olarak onu anarken anlamaya çalışalım. Severken yine onu anlamaya çalışalım. Bilelim ki, insanlık ona her zaman muhtaçtır. Dünya ve ahiret saadeti onun ahlakında mevcuttur. Bu duygularla efendimizin kutlu doğumunun  ümmeti Muhammed ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla"dan niyaz ederim.           

İHA -   [1048376]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yaşam Haberleri

 • Bugün Hava Nasıl Olacak? Bölge Bölge Hava DurumuBugün Hava Nasıl Olacak? Bölge Bölge Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin güneydoğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Şırnak çevrelerinin yağmurlu, Hakkari çevrelerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı, diğer yerlerin az

  21.10.2014 12:48
 • 21 Ekim 2014 Salı Gazete Manşetleri21 Ekim 2014 Salı Gazete Manşetleri

  Türkiye'de Günlük Yayınlanan Gazate Manşet Haberini Değerli Okurlarına En İyi Şekilde Aktarabilmek İçin Hizmet Vermeye Devam Ediyor. Wep Sayfamızda Artık İnternet Üzeri Gazate Okumak ve Keyfini Çıkarmak Artık

  21.10.2014 12:40
 • Bugün Hava Nasıl Olacak? Bölge Bölge Hava DurumuBugün Hava Nasıl Olacak? Bölge Bölge Hava Durumu

  Yapılan son değerlendirmelere göre ülkemizin kuzey ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun güneydoğusu, Güneydoğu Anadolu'nun doğusu ile Ş.Urfa

  20.10.2014 11:06
 • Cuma Günü MesajlarıCuma Günü Mesajları

  Cuma günü bütün Müslümanların bayramıdır. Bizi dostIarına dost, düşmanIarına düşman oIanIardan ve sabreden ve şükredenIerden eyIe! Cuma gününde sevdiklerinize ve göndereceğiniz en güzel cuma günü

  18.10.2014 15:30

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Mesut Barzani; IŞİD hedef değiştirdiMesut Barzani; IŞİD hedefIrak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, terör örgütü IŞİD'in sadece Kürtlerle savaştığını iddia etti.
 • CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştuCHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu17 Aralık dosyasının kapatılmasını eleştiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, Pinochet nasıl yargılandıysa, siz de aynı şekilde
 • Cumhurbaşkanı Erdoğan ombudsmanlık sempozyumunda konuştuCumhurbaşkanı Erdoğan ombudsmanlık2. Uluslarası Ombudsmanlık Sempozyumunda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan Berkin için timsah gözyaşı dökenler, Diyarbakır'da
 • Milli Savunma Bakanı: Benim Haberim Var, Ben Askerin BakanıyımMilli Savunma Bakanı: Benim HaberimTSK'nın Peşmerge'nin Türkiye'den geçişi ile ilgili Dışişleri'ne sorun sözlerine Milli Savunma Bakanı'ndan Benim haberim var. yanıtı
 • İç Güvenlik Paketi Açıklandı!İç Güvenlik Paketi Açıklandı!Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında Jandarma ve Sahil Güvenlik'in İçişleri Bakanlığı'na bağlanacağını

Son Eklenenler