2013 ÖYP Puan Hesaplama Sistem Ekranı Peki Oyp Nasıl Hesaplanır?

2013 ÖYP Puan Hesaplama Sistem Ekranı Peki Oyp Nasıl Hesaplanır?

YÖK tarafından ilan edilen ve halihazırda şuan başvuru tarihleri arasında olduğumuz ÖYO başvuru döneminde, ÖYP tercihi yapmak ve başvuru sürelerini öğrenmek için haberimize devam edin. ÖYP başvuruları son gün ne zaman? ÖYP puan hesaplama robotu da Pirsushaber.com'da. OYP nedir, puanı nasıl hesaplanır?

2013 ÖYP Puan Hesaplama Sistem Ekranı Peki Oyp Nasıl Hesaplanır?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 1 milyon 112 bin 604 öğrencinin yarıştığı 2013 yılı 8. sınıf Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarını dün gece açıkladı. Tüm sorulara doğru cevap veren 110 öğrenciden 16'sı, okul birincisi olmaları sebebiyle 500 tam puan aldı.

2013 Orta Öğretim Yerleştirme Programı'na (OYP) göre tercih yapabilecek yani 201 puan ve üzeri öğrenci sayısı 1 milyon 49 bin 293 olarak gerçekleşti. 16 öğrenci 500 tam puan alarak birinci oldu. Birinciler arasında sadece bir öğrenci devlet ortaokulu öğrencisi, diğer 15 öğrenci ise özel okul öğrencisi. İstanbul'dan 7, Eskişehir'den 2 birinci çıktı. diğer birinciler ise Konya, Manisa, Diyarbakır, Kütahya, Zonguldak, Gaziantep ve Aydın'dan çıktı. Önceki yıllarda SBS'deki başarısı ön plana çıkan Başkent'ten hiç birinci çıkmaması ise dikkatlerden kaçmadı.

MEB tarafından 8 Haziran 2013 tarihinde yapılan sınavda öğrencilere, 100 soru soruldu. Bu sorular, sınav sonrası akademisyenlerin de yer aldığı bilim kurulları tarafından bilimsel doğruluk, ölçme tekniğine uygunluk, dil anlatımı ve öğretim programlarının kazanımları gözetilerek tekrar incelendi. Kurul ve komisyonlar iptali gerektiren herhangi bir soru tespit edemedi.

ÖYP Puan Hesaplamak İçin Tıklayınız

 

YERLEŞTİRME BAŞVURULARI 15-21 TEMMUZ TARİHLERİNDE BAŞLAYACAK
Bakanlığın açıklamasına göre, OYP'si 201 ve üstü olup tercihte bulunan tüm öğrenciler yerleştirmeye katılabilecek. Yerleştirme işlemleri için tercihler 15-21 Temmuz 2013 tarihleri arasında yapılacak. Yerleştirme işlemleri için öğrenciler en fazla 10 tercih yapabilecek. Elektronik ortamda tercih yapacak veliler, tercihleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e­okul.meb.gov.tr internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak yapacak. Elektronik ortamda tercih yapamayan veliler, tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan "Yerleştirme İşlemi Tercih Ön Çalışma Formu"nu doldurup imzalayarak okul müdürlüğüne teslim edecek.2013 SBS Sonuçları Sorgulama Ekranı İçin Tıklayın!
 

YERLEŞTİRME SONUÇLARI 6 AĞUSTOS'TA AÇIKLANACAK
OYP ile öğrenci alan okulların yerleştirme sonuçları 6 Ağustos 2013 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr adreslerinde ilan edilecek. Öğrenciler, TC kimlik numarası ve okul numarasıyla sonuç bilgilerini sorgulayabilecek. Yerleştirme sonuçları açıklandığında tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrenci, 12-16 Ağustos tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar asıl olarak yerleştirildiği okula giderek kaydını yaptırabilecek. Yerleştirme sonuçlarına göre tercihlerinden birini asıl olarak kazanan öğrencilerin kayıt dönemi sona erdikten sonra, 16 Ağustos 19.00'dan itibaren boş kalan kontenjanlara yedek listeden yedeklik sırası dikkate alınarak kayıt hakkı kazanan öğrenciler ilan edilecek. Her okulun boş kontenjan sayısı kadar öğrenciye, daha önce açıklanan yedek sırası dikkate alınarak kayıt hakkı verilecek. Her öğrenci kayıt hakkı kazandığı okula, kayıt hakkı kazandığı gün hariç 3 iş günü içerisinde saat 17.00'ye kadar kayıt yaptırmak zorunda. Kayıt yaptırmadığı taktirde, boş kalan kontenjanlara sistem tarafından yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verileceğinden bu haklarını kaybedecek.

Yedek kayıt döneminde, boşalan kontenjanlar için yedek listede yer alan sıradaki öğrenciye kayıt hakkı verilmesi işlemi, 26 Ağustos saat 17.00'ye kadar sistem tarafından otomatik olarak yapılacak. 19-26 Ağustos 2013 tarihleri arasındaki yedek kayıt dönemi içerisinde yedek listeden kayıt hakkı kazanan sıradaki öğrencilerin ilanı her gün saat 19.00'da açıklanacak.

2013 SBS BİRİNCİLERİ
Zehra Betül Şen Manisa Özel Şehzade Mehmet Ortaokulu, Eylül Tiftikçi Eskişehir Tepebaşı Özel Çağfen Ortaokulu, Eda Ertav Eskişehir Tepebaşı Özel Çağdaş Ortaokulu, İrem Tellioğlu İstanbul Zeytinburnu Özel Cevizlibağ Doğa Ortaokulu, Emir Hıfsı Öztoprak Konya Meram Özel Meram Diltaş Ortaokulu, Çağlan Turgut İstanbul Fatih Özel Oğuzkaan Ortaokulu, Tarık Berdan Köroğlu Diyarbakır Bağlar Özel Diyarbakır Bahçeşehir Ortaokulu, Arda Tibet Kaya İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu, Büşra Erol İstanbul Zeytinburnu Özel Cevizlibağ Doğa Ortaokulu, İhsan Uyan Zonguldak Eregli Özel Yıldırım İzmirlioğlu Ortaokulu, Mustafa Yılmaz Kütahya Tavşanlı Özel Yıldız Ortaokulu, Bora Demiral İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu, Gökhan Yavuz Bayram İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu, Ayşe Esin Gezer Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca Ortaokulu, Lara Özden Aydın Aydın Söke Vakıfbank İlkokulu, Burak Kaan Başar Gaziantep Şehitkamil Özel Gaziantep Koleji Vakfı Ortaokulu.

OYP PUANI NASIL HESAPLANIR?
SBS"de Ortaöğretime Yerleştirme Puanı'nın (OYP) nasıl hesaplanacağı merak konusu. SBS'ye giren öğrenci ve velilerin kafasında aynı soru var.

2012 yılına kadar uygulanan sistemde, 2012 yılında da 8. sınıfları kapsayacak şekilde yapılan SBS"de Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP), 6. sınıf sınıf puanının yüzde 25"i, 7. sınıf puanının yüzde 35"i, 8. sınıf puanının yüzde 40"ı toplanarak, sınıf puanı ise SBS puanının yüzde 70"i, Yıl Sonu Başarı Puanlarının (YBP) yüzde 25"i ve davranış puanının yüzde 5"i esas alınarak elde ediliyordu ve 500 tam puan üzerinden hesaplanıyordu.

2013 SBS"de Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP); 6, 7 ve 8. sınıf Yıl Sonu Başarı Puanları (YBP) ile 700 tam puan üzerinden hesaplanan seviye belirleme sınavı puanı toplamının ikiye bölünmesiyle elde edilecek.

SBS"de 6, 7 ve 8. sınıf sonunda hesaplanacak Yıl Sonu Başarı Puanlarının yarısı doğrudan OYP"ye eklenecek. Yıl Sonu Başarı Puanı (YBP), öğrencinin derslerden aldığı yıl sonu puanları o derslere ait haftalık ders saati sayısıyla çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanı hesaplanacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de Yıl Sonu Başarı Puanı hesaplanacak. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak.

YBP; Öğrencinin derslerden aldığı yıl sonu puanları o derslere ait haftalık ders saati sayısı ile çarpılarak ağırlıklı yıl sonu puanı hesaplacak. Bu puanların toplamının, o derslere ait haftalık ders saati toplamına bölünmesi ile de yıl sonu başarı puanı hesaplacak. Puanlama 100 tam puan üzerinden yapılacak.

YBP hesaplamasında bir öğrencinin başarısı diğer öğrencilerle ilişkilendirilmeyecek; yani okuldaki en başarılı öğrencinin başarısından diğer öğrenciler etkilenmeyecek. Öğrencinin aldığı not doğrudan eklenecek.

Örnek hesaplama

2013 SBS"de 6. sınıf YBP'si 100, 7. sınıf YBP'si 100, 8. sınıf YBP'si 100 ve SBS puanı 700 olan öğrenciler OYP'si (100 100 100 700)/2=1000/2=500) 500 olacak.

Örneğin 6. sınıf YBP'si 90, 7. sınıf YBP'si 85, 8. sınıf YBP'si 75, SBS puanı ise 650 olan bir öğrencinin OYP'si (90 85 75 650)/2=900/2=450) 450 olacak.

Testlere ait standart puanlar

2012 ile 2013 yılı standart puan katsayıları karşılaştırıldığında 2013 yılında uygulanacak SBS"de derslerin ağırlıklarını belirleyen standart puan katsayıları sadece yabancı dilde değiştirildi.

2012 ve 2013 yılında SBS"de derslerin ağırlıklarını belirleyen standart puan katsayılarının karşılaştırması ise aşağıdaki şekilde olacak:

Test

2012 Katsayı

2013 Katsayı

Türkçe

4

4

Matematik

4

4

Fen Bilgisi

3

3

Sosyal Bilgiler

3

3

Yabancı Dil

1

2

Ek Puan

2010-2011 öğretim yılında 6. sınıf öğrencilerini kapsayacak şekilde uygulamaya giren “Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistemle Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarına Öğrenci Yerleştirme Yönergesi” kapsamında, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecek.

Öğrencilerin, uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavları ile proje yarışmalarına katıldıkları yıla ait yıl sonu başarı puanına, yıl sonu başarı puanının, altın madalya alan veya birinci olanlar için yüzde 10'u, gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için yüzde 9'u, bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için yüzde 8'i, bu etkinliklere katılanlar için de yüzde 7'si oranında ek puan eklenecek.

SBS Şampiyonu Başarı Sırrını Açıkladı

2012-2013 eğitim öğretim yılı Seviye Belirleme Sınavı (SBS) birincisi Zehra Betül Şen, başarı sırrını; “Hayatımı SBS üzerine odaklamadım. Sosyal aktivitelere de zaman ayırdım” dedi.

Manisa Körfez Dershanesi öğrencilerinden Zehra Betül Şen, SBS başarısının ipini Türkiye birincisi olarak göğüsledi. Körfez Dershanesi sonuç değerlendirme toplantısında konuşan Şen; “Başarıyı elde ettiğim için çok mutluyum. Ben başarıyı tek başıma elde etmedim. Ailemin, dershane ve okul öğretmenlerimin benim başarımda çok büyük bir payı var. Onlara çok teşekkür ediyorum. Yıl içinde aşırı bir çalışmaya gitmedim. Hayatımı SBS üzerine odaklamadım. Düzenli ve planlı olarak çalıştım. Sosyal aktivitelere de zaman ayırdım. Ayrıca, sınavda sakindim heyecan yapmadım. İleride Manisa Şehzade Mehmet Fen Lisesi"ni tercih etmek istiyorum. Mimar olmak istiyorum” dedi.

LYS BİRİNCİLERİNE ANAHTAR TESLİM ARAÇ
Körfez Yayınları Genel Müdürü Halit Dağcı da dershane olarak öğrencilerin başarılarını çeşitli hediyelerle taçlandıracaklarını belirtti. Dağcı; üç tane LYS birincileri olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Ödül yönetmeliğimize göre önceden vaat ettiğimiz öğrencilerimezi anahtar teslim araçlarını teslim edeceğiz. SBS birincilerine de 3"lü Aple seti, I-phone ve MC book vereceğiz. Körfez bir kez daha başarısını taçlandırdı. LYS'de üç Türkiye birincisi çıkararak perçinlemiş oldu. Zehra Betül Şen kızımız Türkiye birincisi olarak SBS"nin açıklamış olduğu en üstte ismi bulunan öğrencimiz. Türkiye dördüncüsü olan öğrencilerimiz de var. Ayrıca, 700 tam puan alarak büyük bir başarıya imza atmış oldular. Türkiye"de bu yıl 16 Türkiye birincisi çıktı. Sınavın zorluğundan kaynaklanan geçen yıllarda bu sayı biraz fazlaydı.”

DERECEYE GİREN ÖĞRENCİLER
Manisa Körfez Dershanesi öğrencilerinden Zehra Betül Şen, Mesut Hüseyin Kandemir, Balıkesir Körfez Dershanesi öğrencisi Aleyna Elburz, İzmir Körfez Dershanesi öğrencilerinden Mustafa Kaan Ültemek ve Mehmet Akif Akgül.

kaynak:haberciniz

Pirsus Haber -   [826608]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Eğitim Haberleri

 • Karneler ne zaman alınacak? Yarıyıl tatili ne zaman? 215-2016Karneler ne zaman alınacak? Yarıyıl tatili ne zaman? 215-2016

  Karne almak için yarıyıl tatilini bekleyen öğrenciler merak içinde... Birinci dönem yakında bitiyor. Karneler ne zaman alınacak? 2016 karnelerin alınacağı tarih belli oldu. 2015-2016 yarı yıl tatili ne zaman? MEB

  14.01.2016 10:25
 • Okullara cuma namazı tatili işte düzenlemeOkullara cuma namazı tatili işte düzenleme

  Okullara cuma namazı tatili geliyor. Başbakanlık'ın cuma namazı saatine göre mesai düzenlemesi eğitim kurumlarında da uygulanacak. MEB okullara cuma namazı saati mesai düzenlemesi için yazı gönderdi.

  14.01.2016 10:01
 • YGS Başvuru Formu Nasıl doldurulur? 2016YGS Başvuru Formu Nasıl doldurulur? 2016

  2016 YGS başvuru formu nereden alınacak? YGS 2016 başvuru formu nasıl doldurulur, başvuru formunu doldurken nelere dikkat etmek gerekir? YGS Başvuru Formu (2016) – Nasıl doldurulur, Nereden alınacak, ÖSYM Başvuru

  13.01.2016 11:19
 • Düğmeye basıldı! 582 bin öğretmene incelemeDüğmeye basıldı! 582 bin öğretmene inceleme

  Sahte diplomalı 60 öğretmenin tespit edilmesinden sonra devlet okullarında görev yapan 830 bine yakın öğretmenin yüzde 70'i mercek altına alındı.

  13.01.2016 10:11

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

Son Eklenenler