Ehliyet Sınav Sonuçları 2014 Direksiyon MEB

Ehliyet Sınav Sonuçları 2014 Direksiyon MEB

08 Mart 2014 MEB Ehliyet Sınav Sonuçları ve sonucu açıklandı. Direksiyon sürücü Adayların Merakla beklediği Ehliyet sınav sorgulama işlemini Öğrenmek için Bakabilecekler.Mtsas Egitek takvimi ile Ehliyet Kursu Sınav Sonuçları Burada Olacak. Ayrıca web sayfamızda Ehliyet Sınav soruları ve Cevapları a, b, c, d, sınıf PDF formatında indirebilir ve geçmiş ehliyet sınav soruları testi çözebilirsiniz

Ehliyet Sınav Sonuçları 2014 Direksiyon MEB

Bu Yıl MEB Eğitek tarafından gerçekleştirilen sürücü kursu sınavı (MTSAS) 8 Mart 2014 tarihinde yapıldı.Ehliyet Sınav Soruları sınav'danbir hafta içerisinde açıklandı. Şimdi tüm adayları gözü Ehliyet Sınav Sonuçlarında. 8 Mart 2014 ehliyet sınav sonuçları bakmak için doğru yerdesiniz. İşte Ehliyet Soruları ile Ehliyet Sınav Sonuçları ve Ehliyet Sınavı hakkında tüm bilgiler...Ehliyet sınavına giren adaylar bu sorunun yanıtını Pirsushaber.com'da rahatlıkla bulabilirsiniz.

Ehliyet Nedir?
Ehliyet kişinin haklardan faydalanmaya, bu hakları kullanmaya ve borçlanmaya elverişliliği demek olduğundan, cenin safhasından itibaren aklî ve bedenî gelişimine paralel olarak parça parça kazanılır ve rüşt ile tamamlanır.
Kişinin aklî ve bedenî gelişimine uygun olarak, önce lehindeki haklara, sonra aleyhindeki haklara sahip olur, daha sonra bazı muamele ve tasarruflarının sahih olmasına; en son olarak da hukukî ve cezaî müeyyide ve mesuliyete ehil hale gelir.


8 Mart 2014 ehliyet sınav sonuçları İçin tıklayınız..

EHLiYET_SORU_12112013BU SORULARA ÇOK GÜLECEKSİNİZ.....

8 Mart 2014 Ehliyet Sınav Soruları İndirmek İçin Tıklayın!

MEB MTSAS uygulama takvimine baktığımız zaman sınav tarihlerini ve sınav sonuç açıklanma tarihlerini görebiliyoruz fakat sınav sorularının ne zaman yayınlanacağı konusunda bilgi verilememekle önceki sınavlara bakıldığında sınav soruları sınavdan 3 gün sonra yayınlanmakta.8 Mart 2014 ehliyet sınav sonuçları için muhtemel açıklanma tarihi ise en geç bir haftada genelde açıklanması bekleniyor.

Milyonlarca Kişi Buyüzden Ehliyet Alamadılar Haber İçin Tıkla


Ehliyet veya sürücü belgesi yetkili kurumlar tarafından verilen; karayolunda seyreden motorlu veya motorsuz araçların bireyler tarafından idare edilebilmesine olanak tanıyan, kimlik işlevi görebilen resmi belgedir.Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesi Türkiye Cumhuriyetinde kullanılması zorunlu ehliyettir. Her sene binlerce insanın Ehliyet alabilmeleri için Ehliyet sınavına tabi tutulmaktadır. Ehliyet Sınavı senede 7 kez yapılmaktadır. Geçtiğimiz haftalarda 8 Mart 2014 Cumartesi günü ehliyet sınavı yapıldı. Ehliyet Sınavından Sonra Adayların merakla beklediği Ehliyet Sınav Soruları ve cevapları yayınlandıktan sonra Ehliyet Sınav Sonuçlarını beklemekteler. Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından yapılan takvim tarihine göre bugün 11 Mart 2014 2014 Salı günü Açıklandı. Bu sene MEB Ehliyet sınav sonuçlarının açıklanma tarihlerini geçen seneye göre çok hızlı bir şekilde açıklandı.
 Bazende akşam saatlerindede açıklanabiliyor.Bazı sınav sonuçların'da sadece 1-2 gün sarkma olduğu görülmüştür. Ehliyet Sınavına tabi tutulan adaylar genelde 3 dersten girmekteler Motor, Trafik Sağlık derslerine tabi tutulmaktalar. Bazı ehliyet Adayları bazen bu derslerden birinde kalabiliyor bunun için gelecek sınavada girip o dersi vermek zorunda.


Tüm yıllara ait ehliyet sınav soruları için tıklayın. Buradan geçmiş ehliyet sınav sorularının hepsine ulaşabilirsiniz.

EHLiYET_SORU_12112013 BU SORULARA ÇOK GÜLECEKSİNİZ.....

İşin İlginç tarafı nedir biliyormusunuz...
Dünyadaki ilk sürücü belgesinin sahibi günümüz otomobillerinin muciti olarak görülen, Karl Benz'dir. İcat etmiş olduğu Motorwagen'in çıkarttığı gürültü ve rahatsızlık yüzünden Mannheim vatandaşları Benz'den şikayetçi olmuş bunun üzerine Benz, yetkili kurumlardan kamu alanlarında arabasını kullanabilmesine olanak tanıyan bir izin belgesi almıştır.
Taşıt kullanılabilmesi için sürücü belgesini zorunlu kılan ilk ülke Prusya'dır - 29 Eylül 1903.


En yaygın ehliyet tipi

Türkiye'de Ehliyetler kullanılacak araç tipine göre farklılıklar göstermektedirler. En yaygın olarak kullanılan sürücü belgesi sınıfı, otomobil ehliyeti olan B'dir.Ehliyet Alacaklarda Aranan Şartlar

Motorlu taşıtların ehliyet (sürücü belgesi) sahibi olmayan kişiler tarafından karayolunda sürülmesi kanunen yasaktır. Taşıtlar ancak, bu konuda sınıfları belirtilen sürücü belgelerine sahip sürücüler ile çok taraflı anlaşmalara göre sürücü belgesi bulunan veya geçerli uluslararası sürücü belgesi olan kişilerce sürülebilir.Uluslararası sürücü belgesi Türkiye Turing Kurumu tarafından verilmektedir.

Sürücü belgesi alacaklarda aşağıdaki şartlar aranır:

1) A1, A2 ve F sınıfı ehliyet alacakların 17

2) B, G ve H sınıfı ehliyet alacak olanların 18,

3) C, D ve E sınıfı ehliyet alacak olanların 22 (Üniversitelerin sürücü eğitimi veren meslek yüksek okullarını bitirenlerde bu şart aranmaz), Mezun olma şartı ise 01/07/2011 tarihine kadar en az ilkokul ,bu tarihten sonra ise ilköğretim mezunu olma zorunluluğu vardır.


 Sağlık Şartı

Sürücü belgesi alacakların, resmi ve özel sağlık kuruluşlarında yönetmelikte belirtilen esaslara göre Sürücü Olur raporu almaları gerekir.

Verilen sağlık raporlarının eksik veya gerçeğe uygun olmamasının tesbiti halinde, sorumlular hakkında Türk Ceza Kanununa göre işlem yapılmakla birlikte, bu tabiplerin daha sonra verecekleri raporlar da geçersiz sayılır.

Sürücü olur raporu alamayan sürücü adayları,kayıt defterinde bilgileri geçildiği tarihten itibaren Türkiye'deki diğer sağlık kuruluşlarından da sürücü olur raporu alamaz.Sürücü raporu alacak kişiler hangi ilde sürücü kursuna yazılmışlarsa o ildeki bir sağlık kuruluşundan bu raporu almak zorundadırlar.


 Eğitim ve Sınav Şartı

Sürücü kursuna katılmış ve yapılan sınavları da başararak sertifika almış olmaları.

Sürücü kursu sınavları Teorik Sınav ve Direksiyon Sınavı olmak üzere 2 aşamalıdır.Teorik sınav,EĞİTEK tarafından yapılan merkezi sistem bir sınavdır.Sınav tarihleri sene başında belli olur ve 2 ayda 1 teorik sınav yapılır.Sonuçlar da yine EĞİTEK tarafından değerlendirilir.

Teorik sınav'da sürücü adayları 3 dersten sorumludurlar

Trafik ve Çevre Bilgisi,

Motor Bilgisi ve Araç Tekniği (H sınıfı adaylar motor dersinden muaftır)

İlkyardım bilgisi.

Daha önceden ehliyeti olanlar ise önceki ehliyet sınıflarına göre sınava tabi tutulurlar.

Sınavda başarılı olabilmek için 3 ders için de ayrı ayrı 100 üzerinden 70 puan almak şartı vardır.


 Hükümlü Olmama Şartı

765 sayılı Türk Ceza Kanunu nun 403 ve 404. maddeleri

1918 sayılı Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanun un 29 uncu maddesi

6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Hakkında Kanun un 12 nci maddesinin 2.ve takip eden fıkraları

4926 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu nun 6 ncı maddesi

5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununun 4 maddesinin 7 fıkrası

5237 sayılı Türk Ceza Kanunu"nun 188 190 ve 191.maddeleri

EHLİYET SINAVI KAÇ KEZ DÜZENLENİYOR?

2013 Motorlu Taşıt Sürücü Sınavı (MTSS) Ehliyet sınavı hakkında bilgi:

Her yıl olduğu gibi bu senede yılda 7 kez Ehliyet Sınavı yapılmaktadır. Ehliyet sınavında Teorik ve Pratikolmak üzere iki gruptan oluşmaktadır. Teorik kısım 3 bölümden oluşur ve bunlar Trafik, İlk Yardım ve Motor Bilgisinden oluşmaktadır. Bu bölümlerden toplam soru ve süre miktarı değişmektedir.

A1 – A2 ehliyeti almak için İlk Yardım (15), Trafik ve Çevre (20), Motor ve Araç Tekniği (10) toplamda 45 soru sorulmakta ve 60 dakika süre tanınmaktadır.

B ehliyeti almak için İlk Yardım (15), Trafik ve Çevre (25), Motor ve Araç Tekniği (20) toplamda 60 soru sorulmakta ve 75 dakika süre tanınmaktadır.

C – D – E ehliyeti almak için İlk Yardım (15), Trafik ve Çevre (25), Motor ve Araç Tekniği (20) toplamda 60 soru sorulmakta ve 75 dakika süre tanınmaktadır.

F – G ehliyeti almak için İlk Yardım (15), Trafik ve Çevre (20), Motor ve Araç Tekniği (15) toplamda 50 soru sorulmakta ve 65 dakika süre tanınmaktadır.

H ehliyeti almak için İlk Yardım (15), Trafik ve Çevre (25), Motor ve Araç Tekniği (0) toplamda 40 soru sorulmakta ve 50 dakika süre tanınmaktadır.

 

Pirsus Haber -   [1021301]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Eğitim Haberleri

 • Karneler ne zaman alınacak? Yarıyıl tatili ne zaman? 215-2016Karneler ne zaman alınacak? Yarıyıl tatili ne zaman? 215-2016

  Karne almak için yarıyıl tatilini bekleyen öğrenciler merak içinde... Birinci dönem yakında bitiyor. Karneler ne zaman alınacak? 2016 karnelerin alınacağı tarih belli oldu. 2015-2016 yarı yıl tatili ne zaman? MEB

  14.01.2016 10:25
 • Okullara cuma namazı tatili işte düzenlemeOkullara cuma namazı tatili işte düzenleme

  Okullara cuma namazı tatili geliyor. Başbakanlık'ın cuma namazı saatine göre mesai düzenlemesi eğitim kurumlarında da uygulanacak. MEB okullara cuma namazı saati mesai düzenlemesi için yazı gönderdi.

  14.01.2016 10:01
 • YGS Başvuru Formu Nasıl doldurulur? 2016YGS Başvuru Formu Nasıl doldurulur? 2016

  2016 YGS başvuru formu nereden alınacak? YGS 2016 başvuru formu nasıl doldurulur, başvuru formunu doldurken nelere dikkat etmek gerekir? YGS Başvuru Formu (2016) – Nasıl doldurulur, Nereden alınacak, ÖSYM Başvuru

  13.01.2016 11:19
 • Düğmeye basıldı! 582 bin öğretmene incelemeDüğmeye basıldı! 582 bin öğretmene inceleme

  Sahte diplomalı 60 öğretmenin tespit edilmesinden sonra devlet okullarında görev yapan 830 bine yakın öğretmenin yüzde 70'i mercek altına alındı.

  13.01.2016 10:11

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

Son Eklenenler