İstanbul İlçeleri Yerel Seçim Sonuçları Kağıthane Belediye Başkan Sonuçları 30 Mart 2014

İstanbul İlçeleri Yerel Seçim Sonuçları Kağıthane Belediye Başkan Sonuçları 30 Mart 2014

İstanbul Yerel Seçim Sonuçları İlçeleri 30 Mart 2014 Pazar.Adalar arnavutköy ataşehir avcılar bağcılar bahçelievler bakırköy başakşehir bayrampaşa beşiktaş beylikdüzü beyoğlu büyükçekmece beykoz çatalca çekmeköy esenler esenyurt eyüp fatih gaziosmanpaşa güngören kadıköy kağıthane kartal küçükçekmece maltepe pendik sancaktepe sarıyer silivri sultanbeyli sultangazi şile şişli tuzla üsküdar ümraniye zeytinburnu merkez ilçe

İstanbul İlçeleri Yerel Seçim Sonuçları Kağıthane Belediye Başkan Sonuçları 30 Mart 2014

SEciM_28032014

100171_8bb922bb_28032014


Bilinen adıyla 2014 Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimleri, resmî adıyla 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri[1], 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak ve Türkiye sınırları içindeki yerel yönetimleri belirleyecek bir seçimdir[2]. Türkiye'de mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetlerinin seçilmesi amacıyla 2972 sayılı yasanın sekizinci maddesi uyarınca, her beş yılda bir [3] yapılan seçim son olarak 29 Mart 2009 tarihinde yapılmıştır.Sandıklardan çıkan sonuçlar, partilerin oy dağılımı, kazanılan belediyeler, son dakika haberleri saniye saniye pirsushaber.com.'da olacak.pirsushaber.com. bu sene okurlarına yepyeni bir ayrıcalık da sunuyor. Yerel seçim yarışı hem iha hem Cihan Haber Ajansı'ndan gelen sonuçlarla aynı anda, aynı ekrandan takip edilebilecek.Yerel Seçimlerde Oy Kullanma, 2014 YSK Seçmen Sorgulama, Oy Pusulası, ysk seçmen sorgulaması nasıl yapılır, oy nasıl kullanılır, oy kullanma sırası, renklerine göre oy zarfları, oy sıralaması, partilerin oy pusulasındaki yerleri, başka ilde oy kullanmak mümkün mü, yurt dışında yaşayanlar nasıl oy kullanacak, hepsi burada.

EN FAZLA İLÇEYİ ALAN İSTANBUL"U ALIR

 
İstanbul"da büyükşehir belediye başkanı seçim kadar 39 ilçedeki sonuçlar da merakla bekleniyor. En fazla ilçeyi alan parti büyükşehir belediyesini de alacağı için partiler her ilçeye ayrı bir önem veriyor. 2009 yerel seçimlerinde İstanbul"daki 39 ilçeden 26"sını Ak Parti, 12"sini CHP, bir tanesini ise DSP (Mustafa Sarıgül) kazandı. Mustafa Sarıgül"ün CHP"ye katılması ile CHP"nin belediye sayısı 13 oldu.
 
 
AKP kaybettiklerinin peşinde
 
Ak Parti büyük oranda seçime birkaç ilçe hariç eski belediye başkanları ile girdi. CHP"nin iktidar olduğu ilçelerde ise ilçe başkanlarını sahaya sürdü. Ak Parti daha önce elinde olan ancak geçen seçimde kaybettiği Maltepe, Silivri, Sarıyer ve Kartal"ın yanı sıra yıllardır CHP"nin elinde olan Avcılar, geçen yıl az farkla kaybettikleri Büyükçekmece ve Ataşehir"i gözüne kestirmiş.
 
CHP"de hedef en az 18 ilçe
 
 CHP, İstanbul"da 2009 seçimlerinde 5 olan ilçe belediyesi sayısını 12"ye çıkarmayı başardı. Bu seçimde hedef en az 18 ilçeyi almak. CHP ise oy deposu olan ve yıllardır iktidarda olduğu Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Maltepe, Avcılar, Adalar belediye başkanlarını yeniden aday göstermeyip yeni adaylarla seçmenin karşısına çıktı. CHP, Ak Parti"nin güçlü olduğu ilçelerde ise daha fazla oy alabileceği adayları tercih etti.
 
Hangi ilçeler banko?
 
Ancak özellikle AK Parti"nin oy deposu olarak görülen Bağcılar, Gaziosmanpaşa, Zeytinburnu, Arnavutköy, Sultanbeyli, Sultangazi, Şile, Fatih, Pendik, Ümraniye, Esenler, Güngören, Kâğıthane, Bahçelievler ve Üsküdar"da AK Parti"nin yine kaybetmeyeceği konuşuluyor. CHP"nin ise iktidarda olduğu Silivri, Büyükçekmece, Çatalca, Şişli, Kartal, Avcılar, Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy, Ataşehir, Maltepe ve Adalar"ı kaybetmeyeceği dillendiriliyor.
 
Yeni yapılaşma ve göç eden genç seçmen etkisi
 
Seçmen hareketlerine rağmen İstanbul"da 39 ilçesinin sadece 12 tanesinde kıyasıya bir yarışın olacağı ve yönetimin değişebileceği konuşuluyor. işte o 12 ilçe:
 
SARIYER: CHP, 2009 yerel seçimlerinde 9 bin oy farkla aldığı ilçede liste tartışması yüzünden az kalsın seçime giremiyordu. Şişli"den bazı mahallelerin alınıp Sarıyer"e bağlanması oy dengesini değiştirdi. CHP seçime mevcut başkan Şükrü Genç"le girerken, Ak Parti ise geçen seçimde MHP"den aday olan Sedat Özsoy"la ilçeyi geri almaya çalışacak.
 
BAŞAKŞEHİR: İlçede 2009 yerel seçimlerinde AK Parti 39 bin CHP ise 31 bin 700 oy aldı. İlçenin seçmen sayısı 80 bin arttı. Ak Parti seçimlere mevcut Başkan Mevlüt Uysal ile girerken, CHP ise eski ilçe başkanı Özgür Karabat"ı aday gösterdi. Özellikle Bahçeşehir ve çevresindeki yeni yapılaşmayla birlikte ilçeye gelen seçmenler ve Kürtlerin tercihi belirleyici olacak.
 
BEYKOZ: Geçen seçimde Ak Parti, Beykoz"u Yücel Çelikbilek ile 7 bin oy farkla kazandı. Ak Parti Çelikbilek ile yola devam ediyor. CHP, Hızır Yılmaz, MHP ise ilçenin eski Belediye Başkanı Alaattin Köseler ile yarışa girdi. Köseler"in alacağı oylar ile seçimin dengesini bozabileceği dile getiriliyor.
 
KÜÇÜKÇEKMECE: Daha önce SHP ve DSP"nin iktidar olduğu ilçe mevcut Belediye Başkanı Aziz Yeniay ile birlikte 2004 yılından sonra Ak Parti"nin oy deposu haline geldi. İstanbul"un 518 bin ile en çok seçmenine sahip ilçesi olan Küçükçekmece"de 2009 seçimlerinden Ak Partili Yeniay en yakın rakibine 60 bin oy fark atarak seçimi kazandı. Aradan geçen 5 yıllık süreçte Küçükçekmece"nin yapısında önemli değişiklikler yaşandı. Halkalı ve çevresinde yaşanan yoğun yapılaşma ilçeye yoğun göçe 70 bin seçmen artışına neden oldu. Bunun yanında Ak Parti, İstanbul"da ilçesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadır Topbaş"tan daha fazla oy almayı başaran Aziz Yeniay"ın yerine eski ilçe başkanı Temel Karadeniz"i aday gösterdi. CHP ise yarışa genç bir isim olan Gökhan Gümüşdağ ile girdi. Ak Parti"nin aday tercihi ve seçmen sayısındaki artışın yönetim değişikliğine neden olacağı konuşuluyor.
 
BEYOĞLU: 2009 yerel seçimlerinin en çok tartışılan ilçelerinden biriydi Beyoğlu. CHP"nin seçimleri kazandığı, ancak elektriklerin kesilmesi ile oyların değiştirildiği tartışmaları yaşanmış Ak Parti"nin adayı Ahmet Misbah Demircan 14 bin oy farkla seçimi kazanmıştı. Beyoğlu Gezi Parkı eylemleri ile de 2013 yılının en çok konuşulan ilçesi oldu. Gezi süreci ve ilçede planlanan kentsel dönüşüm çalışmalarının seçmenin tercihini değiştirebileceği dile getiriliyor. Ak Parti Demircan ile yola devam ederken, CHP, Beyoğlu"nu Aylin Kotil ile almak için çalışıyor.
 
EYÜP: Eyüp"te uzun yıllar sonra CHP 2009 yerel seçimlerinde Ak Parti ile arasındaki farkı 9 bin oya kadar düşürdü. Ak Parti mevcut Başkan İsmail Kavuncu"nun yerine Remzi Aydın"ı aday gösterdi. CHP ise ilçede sevilen Ferzan Özer ile yarışa girdi. 2009 seçimlerinden sonra ilçede 30 bin seçmen arttı. Özellikle Yeşilpınar, Alibeyköy çevresindeki yapılaşmadan dolayı gelen seçmenler ilçede yönetim değişikliğine yol açabilir.
 
ESENYURT: İstanbul"un en çok seçmen artışı olan ilçesi. 2009 yerel seçimlerini Ak Parti"nin adayı Necmi Kadıoğlu 20 bin oy farkla kazandı. Ancak geçen 5 yıllık süreçte ilçede bir inşaat patlaması yaşandı. Siteler arka arkaya yükselmeye başladı ve ilçe özellikle yeni evlenen gençlerin tercihi oldu.
 Geçen seçimlerde AKP, CHP ve BDP"nin aldığı oy kadar; yaklaşık 170 bin seçmen artışı oldu. Ak Parti yarışa mevcut Başkan Kadıoğlu ile girerken, CHP ise önce ilçenin ilk belediye başkanı Gürbüz Çapan"ı aday gösterdi. Ancak o çekilince yerine kardeşi Çetin Çapan aday gösterildi. Sitelere gelen genç seçmen ve Kürtlerin oyu belirleyici olacak.
 
BEYLİKDÜZÜ: 2009 yerel seçimlerinin başa baş geçtiği ilçelerden biri Beylikdüzü. Ak Parti"nin adayı Yusuf Uzun 1500 oy farkla seçimi kazandı. Ancak meclis çoğunluğu muhalefette kaldı. CHP"nin belediye başkanlığını aday tercihinden kaybettiği yorumları yapıldı. Ak Parti, bu seçimde Uzun ile devam ederken, CHP yarışa eski ilçe başkanı Ekrem İmamoğlu ile girdi. Hem İmamoğlu hem Uzun"un Trabzonlu olması dikkat çeken bir unsur. 2009 yerel seçimlerinden bu yana ilçedeki seçmen sayısı 52 bin arttı. Beylikdüzü değişimin olacağına kesin gözüyle bakılan ilçelerin başında geliyor.
 
TUZLA: CHP"nin 2009 yerel seçimlerinde 1500 oy farkla kaybettiği ilçelerden biri Tuzla. Geçen seçimi kazanan Şadi Yazıcı yeni dönemde de Ak Parti"nin adayı. Geçen seçimi kaybeden Cemil Ekşi de CHP"nin adayı. CHP rövanşı almak için yarışıyor. Yaklaşık 30 bin seçmen artışının olduğu ilçede değişim çok sıkça konuşuluyor.
 
ÇEKMEKÖY: CHP"nin 2009 yerel seçimlerinde az farkla kaybettiği ilçelerden biri de Çekmeköy oldu. Defalarca sayım yapıldı. Oyların çalındığı öne sürüldü ancak Ak Parti"nin seçimi 700 oy farkla kazandığı açıklandı. CHP bu ilçede de rövanş peşinde. Ak Parti mevcut başkan Ahmet Poyraz ile seçime girerken, CHP ise Seyfettin Yıldırım ile yarışa girdi. Özellikle yeni yapılan sitelere taşınan seçmenler dolayısıyla 40 bin yeni seçmenin bulunduğu ilçede değişimin olabileceği dillendirilen ilçelerin başında geliyor.
 
BAYRAMPAŞA: Göçmenlerin yoğunlukta yaşadığı Bayrampaşa"da CHP"nin adayı Bahri Sipahi bir göçmen ve geçen seçimde yine göçmen olan Hüseyin Bürge"ye karşı yarışı kaybetmişti. Ak Parti"nin adayı ise Bürge, milletvekili olunca atanan belediye meclisinin seçtiği Atilla Aydıner. Aydıner"in Rizeli olması ve Bürge"ye göre profilinin düşük olması dezavantaj olarak görülüyor.
 
SANCAKTEPE: Geçen seçimde Ak Parti"nin adayı olan İsmail Erdem, CHP"nin adayı Arif Sağ"a 12 bin oy fark atmıştı. Ancak ilçede seçmen sayısı 60 bin arttı ve CHP ilçe örgütünden Özgen Nama"yı aday göstererek rüzgârı tersine çevirmeye çalışıyor. Ak Parti"nin aynı adayla devam etmesi dezavantaj olarak görülüyor.


2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARI 
30 Mart 2014 Yerel Seçimleri belki de son yılların en tartışmalı seçim sürecine sahne oldu. Sonuçları merakla beklenen 2014 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde toplamda  52 milyondan fazla seçmen oy kullanacak. 2014 yerel seçimlerinde pek çok ilde büyük rekabet yaşanması bekleniyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Diyarbakır, Van ve Trabzon illerinde büyük çekişme olacak. 30 Mart akşamı tüm Türkiye'nin gözü kulağı 2014 yerel seçimleriyle ilgili haberlerde olacak. Biz de Haberler.com olarak sizler için 2014 yerel seçimlerine dair  merak ettiğiniz tüm bilgileri, istatistikleri haberimizde topladık. 

2014 YEREL SEÇİMLERİNDE KAÇ SEÇMEN OY KULLANACAK? 
2011'de 50 milyon olan seçmen sayısı 2014 yerel seçimlerinde toplam 52 milyon 695 bin 832 kişiyi yükseldi. 2014 yerel seçimlerinde mahallelerde 169 bin 213 sandıkta 48 milyon 55 bin 316 seçmen; beldelerde 3 bin 379 sandıkta 820 bin 194 seçmen ve köylerde 21 bin 718  sandıkta 3 milyon 820 bin 321 seçmen oy kullanacaktır. Ancak bu rakamlara cezaevlerinde kurulacak sandıkların seçmen sayıları dahil edilmemiştir. 

2014 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL OY KULLANILACAK? 

2014 Yerel Seçimleri Oy Verme Saatleri:
2014 Yerel seçimlerinde siyasi partiler için propaganda yasağı 29 Mart akşamı başlayacak. Peki 2014 yerel seçimlerinde seçmenler ne zaman oy vermeye başlayabilecekler. Türkiye genelinde sandıkların açılış ve kapanış saatleri farklılık göstermektedir. Şöyle ki  Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde seçmenler saat 07.00 ile 16.00 saatleri arasında oy kullanabilecekler. Bunların dışında kalan illerde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek. 

2014 Yerel Seçimlerinde Kimler Ne için Oy Verecek? 
- Köylerde İl genel meclisi üyeliği seçimi, Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi için, 
- Büyükşehir olmayan illerde; İl genel meclisi üyeliği seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için, 
- Büyükşehirlerde; Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanılacak. 

2014 Yerel Seçimlerinde Seçmenlerin Kimlik Tespiti Nasıl Yapılacak?  
Oy kullanmaya giden seçmenlerin sandık görevlilerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini ibraz etmeli gerekmektedir. 

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi sarttır. 

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçer (298/87). 
Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir. 

2014 Yerel Seçimlerinde Hangi Oy Hangi Zarfa Konacak? 
 - TURUNCU ZARF: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin TURUNCU renkli birleşik oy pusulası TURUNCU renkli zarfa; 
- MAVİ ZARF:  Belediye başkanlığına ilişkin MAVİ renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin SARI renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin BEYAZ renkli birleşik oy pusulası MAVİ renkli zarfa; 
- MOR ZARF: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası MOR renkli zarfa konacak.

BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?
 
Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.
 
YURT DIŞINDA YAŞAYAN SEÇMENLER NASIL OY KULLANACAK?
 
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler.

 

Pirsus Haber -   [1154431]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Yerel Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

Son Eklenenler