Tübitak 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması

Tübitak 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması

TÜBİTAK tarafından bu yıl 45’incisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Finali’nde dereceye girenlere ödülleri verildi.

TÜBİTAK tarafından bu yıl 45’incisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Finali’nde dereceye girenlere ödülleri verildi.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından bu yıl 45’incisi düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Samsun, Amasya, Giresun, Kastamonu, Ordu, Sinop ve Tokat illerini kapsayan Samsun Bölge Yarışması’na katılan bin 9 projeden 100’ü ilk olarak 17-20 Mart tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Yaşar Doğu Spor Bilimler Fakültesi’nde (BESYO) sergilendi. Ardından yapılan yarışmada 36 proje dereceye girmeye hak kazandı.

OMÜ Atatürk Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninin açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK Samsun Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Kamil Işık, “Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması online başvuru ve ön değerlendirme, bölge sergisi ve Ankara final yarışması olarak 3 aşamadan oluşmaktadır. Ülkemiz genelinde TÜBİTAK-BİDEB’in web adresinden, ‘online başvuru’ olarak 12 bölge merkezine bu yıl toplam 10 bin 418 proje başvurusu yapılmıştır. Samsun bölgesini oluşturan Amasya, Giresun, Kastamonu, Ordu, Samsun, Sinop ve Tokat illerindeki ortaöğretim okullarımızdan, 2014 yılı yarışma dallarına toplam proje başvuru sayısı bin 9 olarak gerçekleşmiştir. Bu projelerden sizin projenizin de içerisinde yer aldığı toplam 100 proje bölge sergisine davet edilmiştir. Samsun bölgemizi temsilen 5 - 9 Mayıs 2014 tarihlerinde Ankara’da yapılarak olan final yarışmasına gönderilmek üzere TÜBİTAK tarafından bildirilen kontenjana göre 18 adet birinci, 9 adet ikinci ve 9 adet de üçüncü proje seçimi yapılmıştır. Projelerde birinciye 500, ikinciye 400, üçüncüye ise 300 TL ödül verilecek” dedi.

Vali Yardımcısı Hakan Kubalı ise, “Neden 21. yüzyılın Einstein’i bu salondan çıkmasın. İşte bu projeler bunların öncüsü olacaktır” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından ödül töreni öncesi 45. Ortaöğretim Öğrencileri Araştırma Projesi Yarışması’nda Samsun bölgede en fazla proje başvurusu yapan Samsun Anadolu Lisesi ile en fazla projeye danışman olarak katılan Murat Yıldız’a teşekkür belgeleri verildi.

Ardından bilgisayar, biyoloji, coğrafya, fizik, kimya, matematik, psikoloji, sosyoloji ve tarih dallarındaki 100 projeden 18 adet birinci, 9 adet ikinci ve 9 adet üçüncü olan projelere ödülleri verildi. Salonda isimleri okunan öğrenciler sevinçlerini öğretmen ve arkadaşlarıyla paylaştılar.

NESLİŞAH ASLAN’A BİR ÖDÜLDE TÜBİTAK’TAN

Ayrıca İtalya’da düzenlenen 10. Uluslararası Castello Di Duino Şiir ve Tiyatro Yarışması’nda en büyük ödül olan İtalya Cumhurbaşkanlığı madalyasını kazanan ve 23 Mart tarihinde YGS nedeniyle ödülünü almaya gidemeyecek olan Neslişah Aslan da sosyoloji dalında ‘Namus Kavramının Kadın Üzerindeki Kelebek Etkisi’ adlı eseri ile birinci oldu.

OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen 2014 yılı TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrenciler Arası Araştırma Projeleri Yarışması Samsun Bölge Finali ödül törenine ayrıca OMÜ Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hakan Leblebicioğlu, İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin, İlkadım İlçe Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu, öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı.
İHA -   [1143405]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güncel Haberleri

 • Cihan Haber Ajansı Gündemi

  -Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Tuzla'da Deniz Harp Okulu'nun 241. yıl mezunlarının diploma alma ve sancak devir teslim töreni ve Yeşilyurt'ta Hava Harp Okulu 2013-2014 eğitim öğretim yılı 60. yıl mezunu teğmenlerin

  31.08.2014 09:28
 • İDO seferlerine hava engeli

  İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO), hava şartları nedeniyle bugün de bazı seferleri iptal ettiğini duyurdu.

  31.08.2014 09:28
 • "Çakmak Hattı"ndaki tarihi siperler kaderine terk edildi

  İstanbul’da Çatalca ilçesi sınırlarında bulunan ve 2. Dünya Savaşı yıllarında Mareşal Fevzi Çakmak tarafından Almanya saldırısından korunmak için yaptırılan koruganlar ilgisizlikten harabeye döndü.

  31.08.2014 09:22
 • spor gazete manşetleri fenerbahçespor gazete manşetleri fenerbahçe

  Türkiye'de Günlük Yayınlanan Gazate Manşet Haberini Değerli Okurlarına En İyi Şekilde Aktarabilmek İçin Hizmet Vermeye Devam Ediyor. Wep Sayfamızda Artık İnternet Üzeri Gazate Okumak ve Keyfini Çıkarmak Artık

  31.08.2014 09:22

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

 • Pirsus Haber Günlük Burç YorumlarıPirsus Haber Günlük Burç Yorumları30 Ağustos 2014 Cumartesi Günlük Burç Yorumları hakkında herşey Pirsushaber Yaşam'da. Koç Burcu, Boğa Burcu, İkizler Burcu, Yengeç
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı30 Ağustos Zafer Bayramı26 Ağustosta başlayıp, 30 Ağustosta Türk ordusunun zaferiyle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesinin 92. yılını bugün
 • 30 Ağustos 2014 Cumartesi Gazete Manşetleri30 Ağustos 2014 Cumartesi GazeteTürkiye'de Günlük Yayınlanan Gazate Manşet Haberini Değerli Okurlarına En İyi Şekilde Aktarabilmek İçin Hizmet Vermeye Devam Ediyor.
 • CHP'de kurultay yarışı kızıştı - Muharrem İnce 300 Delegeyi Buldu Mu?CHP'de kurultay yarışı kızıştı -CHP'de kurultay yarışı kızıştı. Kulislere göre İnce 300 delegeyi buldu. Kılıçdaroğlu'nun ise kendisine destek açıklamasında
 • Torba Tasarı, Yasalaşma YolundaTorba Tasarı, Yasalaşma YolundaÖnümüzdeki günlerde yasalaşacak torba tasarı, çalışan annelere, borçlu Bağ-Kur'lulara, madencilere ve gurbetçilere erken emeklilik

Son Eklenenler