Ardahan Yerel Seçim Sonuçları - Ardahan Belediye Parti Sonuçları Türkiye İl ve ilçe 30 Mart 2014

Ardahan Yerel Seçim Sonuçları - Ardahan Belediye Parti Sonuçları Türkiye İl ve ilçe 30 Mart 2014

Türkiye'de hangi parti önde gidiyor? hangi il ve ilçe seçimlerde kimi seçecek? Türkiye seçime gidiyor... Türkiye genelinde oy kullanacak seçmenin yüzde 19"u yani Türkiye"de seçmenlerin 5"te 1'i İstanbul"da sandığa gidiyor. Haliyle İstanbul seçim sonuçları çok önemli. 30 Mart yerel seçim sonuçları büyük bir merak konusu. İstanbul'da yerel seçim sonuçları ne olur? Seçim sonuçlarını hangi parti etkiler? Seçim sonuçları yasak kalkar kalkmaz pirsushaber.com.de İstanbul Seçim Sonuçları - 2014 (30 Mart

Ardahan Yerel Seçim Sonuçları - Ardahan Belediye Parti Sonuçları Türkiye İl ve ilçe 30 Mart 2014

Bilinen adıyla 2014 Türkiye Cumhuriyeti yerel seçimleri, resmî adıyla 30 Mart 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimleri[1], 30 Mart 2014 tarihinde yapılacak ve Türkiye sınırları içindeki yerel yönetimleri belirleyecek bir seçimdir[2]. Türkiye'de mahalli idareler ile mahalle muhtarlıkları ve ihtiyar heyetlerinin seçilmesi amacıyla 2972 sayılı yasanın sekizinci maddesi uyarınca, her beş yılda bir [3] yapılan seçim son olarak 29 Mart 2009 tarihinde yapılmıştır.Sandıklardan çıkan sonuçlar, partilerin oy dağılımı, kazanılan belediyeler, son dakika haberleri saniye saniye pirsushaber.com.'da olacak.pirsushaber.com. bu sene okurlarına yepyeni bir ayrıcalık da sunuyor. Yerel seçim yarışı hem iha hem Cihan Haber Ajansı'ndan gelen sonuçlarla aynı anda, aynı ekrandan takip edilebilecek.Yerel Seçimlerde Oy Kullanma, 2014 YSK Seçmen Sorgulama, Oy Pusulası, ysk seçmen sorgulaması nasıl yapılır, oy nasıl kullanılır, oy kullanma sırası, renklerine göre oy zarfları, oy sıralaması, partilerin oy pusulasındaki yerleri, başka ilde oy kullanmak mümkün mü, yurt dışında yaşayanlar nasıl oy kullanacak, hepsi burada.

SEciM_28032014

100171_8bb922bb_28032014

2014 YEREL SEÇİM SONUÇLARI 
30 Mart 2014 Yerel Seçimleri belki de son yılların en tartışmalı seçim sürecine sahne oldu. Sonuçları merakla beklenen 2014 yerel seçimlerinde Türkiye genelinde toplamda  52 milyondan fazla seçmen oy kullanacak. 2014 yerel seçimlerinde pek çok ilde büyük rekabet yaşanması bekleniyor. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana, Mersin, Diyarbakır, Van ve Trabzon illerinde büyük çekişme olacak. 30 Mart akşamı tüm Türkiye'nin gözü kulağı 2014 yerel seçimleriyle ilgili haberlerde olacak. Biz de Haberler.com olarak sizler için 2014 yerel seçimlerine dair  merak ettiğiniz tüm bilgileri, istatistikleri haberimizde topladık. 

2014 YEREL SEÇİMLERİNDE KAÇ SEÇMEN OY KULLANACAK? 
2011'de 50 milyon olan seçmen sayısı 2014 yerel seçimlerinde toplam 52 milyon 695 bin 832 kişiyi yükseldi. 2014 yerel seçimlerinde mahallelerde 169 bin 213 sandıkta 48 milyon 55 bin 316 seçmen; beldelerde 3 bin 379 sandıkta 820 bin 194 seçmen ve köylerde 21 bin 718  sandıkta 3 milyon 820 bin 321 seçmen oy kullanacaktır. Ancak bu rakamlara cezaevlerinde kurulacak sandıkların seçmen sayıları dahil edilmemiştir. 

2014 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL OY KULLANILACAK? 

2014 Yerel Seçimleri Oy Verme Saatleri:
2014 Yerel seçimlerinde siyasi partiler için propaganda yasağı 29 Mart akşamı başlayacak. Peki 2014 yerel seçimlerinde seçmenler ne zaman oy vermeye başlayabilecekler. Türkiye genelinde sandıkların açılış ve kapanış saatleri farklılık göstermektedir. Şöyle ki  Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüshane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis illerinde seçmenler saat 07.00 ile 16.00 saatleri arasında oy kullanabilecekler. Bunların dışında kalan illerde ise 08.00 ile 17.00 saatleri arasında oy kullanılabilecek. 

2014 Yerel Seçimlerinde Kimler Ne için Oy Verecek? 
- Köylerde İl genel meclisi üyeliği seçimi, Köy muhtarlığı ve köy ihtiyar meclisi üyeliği seçimi için, 
- Büyükşehir olmayan illerde; İl genel meclisi üyeliği seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için, 
- Büyükşehirlerde; Büyükşehir belediye başkanlığı seçimi, Belediye başkanlığı ve belediye meclis üyeliği seçimi, Mahalle muhtarlığı ve mahalle ihtiyar heyeti üyeliği seçimi için oy kullanılacak. 

2014 Yerel Seçimlerinde Seçmenlerin Kimlik Tespiti Nasıl Yapılacak?  
Oy kullanmaya giden seçmenlerin sandık görevlilerine Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan; nüfus cüzdanı, resmî daireler veya iktisadi devlet teşekküllerince verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, avukatlık kimlik belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden birini ibraz etmeli gerekmektedir. 

Üzerinde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayan resimli ve resmî bir kimlik belgesi ibraz eden seçmenin oy kullanabilmesi için bu belgelerin yanında ayrıca seçmen bilgi kâğıdını veya nüfus müdürlüklerince verilmiş nüfus kayıt örneğini ibraz etmesi sarttır. 

Ceza infaz kurumları ve tutukevlerinde tutuklu ya da taksirli suçlardan hükümlü bulunan seçmenlerden yukarıda sayılan kimlik belgeleri bulunmayanlar için cezaevi idaresince verilmiş belge kimlik belgesi yerine geçer (298/87). 
Belediyeler ile köy veya mahalle muhtarlarınca düzenlenip onaylanan kimlik belgeleri seçmenin kimliğinin tespitinde geçerli değildir. 

2014 Yerel Seçimlerinde Hangi Oy Hangi Zarfa Konacak? 
 - TURUNCU ZARF: İl genel meclisi üyeliklerine ilişkin TURUNCU renkli birleşik oy pusulası TURUNCU renkli zarfa; 
- MAVİ ZARF:  Belediye başkanlığına ilişkin MAVİ renkli birleşik oy pusulası ile belediye meclis üyeliğine ilişkin SARI renkli birleşik oy pusulası ile Büyükşehir belediye başkanlığına ilişkin BEYAZ renkli birleşik oy pusulası MAVİ renkli zarfa; 
- MOR ZARF: Köy seçimlerinde köy muhtarı ile köy ihtiyar meclisi üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası, mahalle seçimlerinde mahalle muhtarı ile mahalle ihtiyar heyeti üyelerinin birlikte yazılı oldugu oy pusulası MOR renkli zarfa konacak.

BAŞKA İLDE OY KULLANMAK MÜMKÜN MÜ?
 
Seçmenler, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oylarını kullanmak zorundadır. Askı süresi içinde adres değişikliğini yapmayan seçmenler kayıtlı oldukları sandık dışında oylarını kullanamazlar.
 
YURT DIŞINDA YAŞAYAN SEÇMENLER NASIL OY KULLANACAK?
 
Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız, 09.05.2012 tarihinde kabul edilen 6304 sayılı Kanun gereği, Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmaları halinde, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenecek usul ve esaslar çerçevesinde, 09.05.2013 tarihinden sonra yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimi, Halkoylaması ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışı temsilciliklerimizde kurulacak sandıklarda oy kullanabilirler.


Bilecik"in Bozüyük ilçesi Belediye Başkan vekili ve AK Parti Belediye Başkan adayı Fatih Bakıcı, yerel seçimler öncesinde yaptığı açıklamada, yaşanabilir bir Bozüyük için istikrarın sürmesi gerektiğini söyledi. Bakıcı, Bozüyük'ün herkesi kucaklayan, çağdaş, yenilikçi bir yönetim anlayışını hak ettiğini hatırlatarak istikrar sürsün, Bozüyük büyüsün" dedi.

Bakıcı, vatandaşlara hitaben yaptığı açıklamada, 15 aydır hizmet etmiş olmanın verdiği onur ve mutluluğu yaşadığını belirterek 30 Mart 2014 yerel seçimlerinin ilçeye ve ülkeye hayırlar getirmesini diledi. Fatih Bakıcı, "Size olan sevgimiz, Bozüyük"e olan sevgimiz ve Hizmet aşkımız ile 15 aydır hayata geçirdiğimiz projelerle 14 yıldır yapılamayanları yaparak ilçemize önemli bir ivme kazandırdık. İlçemizin geçmişten gelen pek çok sorununa el atarak çözüm getirirken yine pek çok ihtiyacını da başlattığımız projelerle giderdik. Yüce Rabbimin bana nasip ettiği Belediye Başkan Vekilliği görevi süresince hepinizi kucaklamaya, hepinizin ihtiyaçlarını karşılamaya elimden geldiğince gayret gösterdim. Bu sürede sizlerin arasında hiçbir ayrım yapmadan, hiçbir parti gözetmeden, hiç kimseyi diğerinden ayırt etmeden, herkese aynı şekilde hizmet götürdüm. Her zaman Ertuğrul Gazi"nin Osmangazi"ye “İnsanı yaşat ki Devlet Yaşasın” nasihati ışığında ve halka hizmet etmenin Hak"ka hizmet etmek olduğunun bilinciyle hareket ettim. Bu 15 aylık görev süresince de sizleri ve güzel Bozüyük"ümüzü temsil etmenin onurunu ve mutluluğunu yaşadım" diye belirtti.

Görevi devraldığı yaklaşık 15 ay gibi bir süredir vatandaşlara hizmet yolunda koşturup bu yolda büyük bir çaba sarf ettiklerini anlatan Bakıcı, "Şunu tüm samimiyetimle belirtmek isterim ki, sizlere hizmet yolunda harcadığımız her saat, hatta her saniye bizim için bir iftihar vesilesi oldu. Başka hiçbir şeyle mukayese edilemeyecek eşsiz bir memnuniyet kaynağı oldu. Allah"ın izniyle, sizlerin dualarıyla, birlik ve kardeşlik içinde, inşallah çok daha aydınlık yarınlar inşa edeceğiz. Biz sizler için varız, sizlerle varız. Sizlerle beraber oldukça sizlere hizmet yolunda nice başarılara -inşallah- hep birlikte imzamızı atacağız. Bizim tek amacımız ilçemizin hak ettiği noktaya taşınması. Çünkü bu güzide ilçemizin güzel insanları her şeyin en iyisine layık. Bizlerde bu amaç için saçımızın her bir telini süpürge etmeye hazırız. Bizim hedeflerimiz çok büyük. Unutulmamalı ki küçük hesaplarla büyük hedefler yakalanmaz. Biz Bozüyüğümüzü yeniden imar etmeye, kaybettiği yıllarını geri kazandırmaya, çok daha güzel, çok daha modern bir ilçe yapmaya, “Yaşanabilir Kentler Sıralamasında üst sıralarda yer almaya, güçlü ekonomisi, modern şehircilik anlayışı ve cazibe merkezleri ile geleceğin en parlak yıldızlarından biri yapmaya talibiz. Günümüzde gelişen çağa ayak uydurabilmek, daha modern ve sorunsuz bir Bozüyük için çıtayı yükseltmek gerekmekte, Belediye hizmetlerinde daha çağdaş olmak büyük önem taşımakta. Bu 15 aylık görev süresinde olduğu gibi bundan sonrada projelerimizle Bozüyük"ün ihtiyaçlarına ve vatandaşlarımızın arayışlarına sizlerle birlikte cevap vereceğiz. Artık istikrar zamanı. Bozüyük herkesi kucaklayan, çağdaş, yenilikçi bir yönetim anlayışını hak ediyor" diye kaydetti.

"Ayrıca bu güne kadar Bozüyük için çalışan Bozüyük için hizmet eden herkese teşekkür etmek hepimizin boynunun borcu. Kimseyle kavgamız çekişmemiz yok" diye belirten Bakıcı, açıklamasını şöyle sürdürdü;

"Ortak ideali Bozüyük olan herkesle çalışmaktan büyük memnuniyet duyacağız. Hep daha iyiyi yapmanın peşinde olacağız. Bizim hedefimiz Bozüyük"ü çok daha iyi yerlere getirmektir. Sayın Başbakanımız Türkiye için önümüze 2023 hedefini koydu ve hükümetimiz tüm adımlarını bu hedef doğrultusunda atıyor. Biz de Bozüyük"ümüzün planlamasını, yatırımlarını, 2023 vizyonunu, bir bütün olarak şehircilik vizyonunun geliştirilmesini hep birlikte başaracağız. İnşallah Bozüyük"ün çok daha güzel, çok daha modern, sorunsuz, güzel bir ilçe olmasını sağlayacağız. Bizler efendi olmaya değil vatandaşlarımızın hizmetkarı olmaya geleceğiz. Bizler her zaman hazırladığımız projelerin arkasında olacağız. Ve bu projelerle Bozüyük"ümüzü geri kalmışlıktan kurtararak çok daha ileriye götüreceğiz. İnsan merkezli, akılcı, ilkeli, planlamaya dayalı, tartışmaya açık, sürdürülebilir ve uygulanabilir bir politika izleyeceğiz. Bizim amacımız her alanda ve her anlamda halkımızı mutlu etmek. Biz sizlerin oyundan önce kalbine, fikrine, güvenine, desteğine ve coşkusuna talibiz. Bizim özümüzde sevgi var, samimiyet var, saygı var. Bizim özümüzde doğruluk var, dürüstlük var. Ekip ruhumuzla ve inancımızla, 15 ayda başardıklarımızla birlikte yine çok çalışarak ilçemizde yarattığımız farklılığı sürdüreceğiz. Biz bu güne kadar her işimizde şunu söyledik: Niyet hayır, akıbet hayır. Başladığımız her işe bu duayla başladık: “Hak şerleri hayır eyler, zannetme ki gayr eyler, Arif onu seyreyler. Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.” Biz Bismillah diyerek başladık, hayır niyetiyle başladık. İnşallah başladığımız her işte de hayırlı neticelere ulaştık. İnşallah Allah"ın izniyle önümüzdeki dönemde de çok daha fazlasını yapacağız. Bize 15 aydır kucak açtınız, sahiplendiniz, sevdiniz, saydınız, ilgi gösterdiniz. Her zaman yanımızda oldunuz. Desteğinizi hiçbir zaman esirgemediniz. Bunun için sizlere sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bizlere olan desteğinizin dün olduğu gibi bugün ve yarın da devam edeceği umuyorumsecimsandik_jpg20140325125753_3b97bd8b_28032014

Pirsus Haber -   [1154147]

Okuyucu Yorumları

Toplam 0 yorum yapıldı
Bu habere henüz hiç yorum yazılmamıştır.
Haberle ilgili düşüncenizi buraya yazmak için aşağıdaki 'Bu Haberle İlgili Yorumunuzu Yazın' formunu kullanabilirsiniz.

Bu habere yorum yazın:

Ad Soyad:
Email:
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde pirsushaber.com sitesinin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Güncel Haberleri

Video Galeri

Öne Çıkan Haberler

Son Eklenenler